Защитната стена на компютъра блокира комуникацията с принтера
Комуникацията с принтера се губи при връзка с Виртуалната частна мрежа (VPN)
Преди да започнете да отстранявате неизправности на безжичния принтер, потвърдете следното:
Уверете се, че:
Принтерът, компютърът и точката за достъп (безжичен рутер) са свързани и включени.
Безжичната мрежа работи правилно.
Опитайте да осъществите достъп до други компютри във вашата безжична мрежа. Ако вашата мрежа има интернет достъп, опитайте да се свържете с интернет по безжична връзка.
Драйверът на принтера е инсталиран в компютъра, от който извършвате заданието.
Избран е правилният порт на принтера.
IP адресът, шлюзът и маската на мрежата са правилно зададени за вашата мрежа.
Отпечатайте от принтера страница за конфигуриране на мрежата, за да проверите мрежовите настройки.
Всички разпределители, хъбове и други свързващи устройства са включени.
Уверете се, че:
Ethernet кабелът и конекторите не са повредени.
Проверете конекторите в двата края за видима повреда. Ако е възможно, използвайте нов кабел.
Ethernet кабелът е стабилно поставен в принтера и в мрежовия хъб или розетката в стената.
Уверете се, че:
SSID е правилен.
Отпечатайте от принтера страница за конфигуриране на мрежата, за да проверите мрежовите настройки.
Вашите настройки за защита на безжична мрежа са правилни.
Влезте в точката за достъп и проверете настройките за защита.
Ако не сте сигурни дали вашaта информация за защита е правилна, стартирайте отново безжичната настройка.
Принтерът и компютърът са в обхвата на безжичната мрежа.
Компютърът и принтерът са свързани към същата безжична мрежа.
Принтерът се намира далеч от препятствия и електронни устройства, които могат да предизвикат смущения на безжичния сигнал.
Уверете се, че принтерът и безжичната точка за достъп не са разделени от стълбове, стени или поддържащи стени, които съдържат метал или бетон.
Много устройства могат да смущават безжичния сигнал, включително бебефони, двигатели, безжични телефони, охранителни камери, други безжични мрежи и някои Bluetooth устройства.
Компютърът не е свързан към VPN.
Защитната стена на вашия компютър е актуализирана до най-нова версия и позволява на софтуера на принтера да комуникира през мрежата.
Опитайте следните решения в реда, в който се появяват, докато бутонът за продължаване стане активен и достъпен:
USB портовете са маркирани с .
Уверете се, че бутонът свети. Ако току-що сте включили принтера, може да се наложи да разкачите USB кабела и отново да го включите.
Изпробвайте USB порта, като включите в него други устройства. Ако можете да използвате успешно други устройства през порта, това означава, че той работи.
Бележки:
Опитайте с друг USB кабел. Ако използвате кабел, по-дълъг от 3 метра, опитайте с по-къс кабел.
Забележка: USB хъбове, удължители, репликатори на портове и депо-станции могат да предизвикат проблеми със свързването. Опитайте да изключите тези устройства, така че принтерът да е директно свързан с компютъра ви. |
Сравнете модела на принтера на компактдиска с модела на принтера на самия принтер. Числата трябва или да съвпадат точно или да бъдат от същата серия.
Ако се съмнявате, потърсете актуализирана версия за софтуера на принтера на уебсайта на Lexmark. За повече информация вижте Ръководство за потребителя на принтера.
Изключете принтера.
Забележка: Уверете се, че принтерът не е в режим Sleep (Заспиване). Натиснете и задръжте ![]() |
Изключете захранващия кабел от контакта в стената и след това издърпайте кабела от захранването.
След една минута свържете отново захранващия кабел към контакта и след това включете кабела към контакта в стената.
Включете принтера.
Затворете програмата за инсталиране.
Извадете компактдиска и рестартирайте компютъра.
Поставете компактдиска и пуснете инсталиращата програма отново.
Отворете Device Manager (Диспечер на устройства), за да проверите дали има реакция, когато USB устройство е свързано към USB порт:
Кликнете върху или кликнете върху Start (Старт) и след това кликнете върху Run (Стартиране).
В полето за търсене или изпълнение въведете
.Натиснете Enter (Въвеждане) или кликнете върху OK.
Наблюдавайте прозореца на Device Manager (Диспечер на устройства), докато свързвате USB кабел или друго устройство през USB порта. Прозорецът се обновява, когато Device Manager (Диспечер на устройства) разпознае USB връзка.
Ако има дейност в Device Manager (Диспечер на устройства), но нито едно от предишните решения не е проработило, обадете се на Поддръжка на клиенти.
Ако няма дейност в Device Manager (Диспечер на устройства), тогава може да има проблем с вашия компютър или неговия USB порт. Компютърът трябва да разпознае USB връзката, за да може да проработи инсталацията.
Настройките на защитната стена може да пречат на принтера да се свърже с вашия компютър.
Ако е инсталирана защитна стена на компютъра, опитайте едно от следните действия:
Изключете защитната стена на компютъра.
Актуализирайте защитната стена на вашия компютър до най-нова версия и след това позволете на софтуера на принтера да комуникира през мрежата.
За повече информация относно изключването и актуализирането на защитната стена вижте помощните страници на операционната ви система.
Ще загубите връзката с безжичния принтер във вашата локална мрежа, когато се свържете с повечето Виртуални частни мрежи (VPN).
Повечето виртуални частни мрежи позволяват на компютрите да комуникират само с VPN и никоя друга мрежа в същото време. Прекъснете връзката с VPN преди да инсталирате драйвера в компютъра или преди да стартирате безжичната настройка от компютъра.
За да проверите дали в момента компютърът е свързан с VPN, отворете софтуера на вашия VPN клиент и след това проверете вашите VPN връзки. Ако нямате инсталиран софтуер за VPN клиент, тогава проверете ръчно връзките, като използвате Windows VPN Client.
Ако искате да имате възможността да свързвате едновременно с вашата локална мрежа и с VPN, тогава помолете системния администратор да направи така, че VPN да позволява "split tunneling". Имайте предвид, че някои организации няма да позволят едновременен достъп до интернет и местна LAN поради притеснения относно защитата или техниката.
Ако искате да се свържете само с VPN, тогава документите, които искате да отпечатате, няма да се отпечатат, докато не приключите VPN сесията. Ако искате да продължите печатането докато сте свързани с VPN, свържете принтера към компютъра с помощта на USB кабел. За повече информация вижте User’s Guide (Ръководство за потребителя).
От началния екран се придвижете до:
> Network Setup (Настройка на мрежата) > Reset Network Settings (Връщане на мрежовите настройки) > Yes (Да)
За да потвърдите, отпечатайте страница за конфигуриране на мрежата и след това проверете безжичните настройки.
Ако сте срещнали проблеми по време на инсталирането или ако принтерът не се появява в папката „Принтери“ или като възможен принтер, когато изпращате задание за печат, тогава може да опитате да премахнете и след това да преинсталирате софтуера на принтера.
Преди да преинсталирате софтуера, проверете списъка за проверка на неизправностите и направете следното:
Изчакайте една минута, за да могат принтерът и компютърът да възстановят връзката. Понякога това може да обнови мрежовите връзки и да реши проблеми с връзката.
Когато сте свързани към друга мрежа чрез VPN връзка, няма да можете да осъществите достъп до принтера през безжична мрежа. Прекратете вашата VPN сесия и опитайте отново.
Определени функции на принтера не са налични, когато демонстрационният режим е включен.
От началния екран се придвижете до:
>Демонстрационен режим >Изключен > запаметете настройката
Ако вашата точка за достъп използва WEP защита, тогава WEP ключът трябва да е:
Точно 10 или 26 шестнадесетични символа. Шестнадесетични символи са A-F, a-f и 0-9.
или
Точно 5 или 13 ASCII символа. ASCII символите са букви, числа и символи, които се намират на клавиатурата. При ASCII символите във WPA ключ главните и малките букви имат значение.
Ако вашата точка за достъп използва WPA или WPA2 защита, тогава WPA/WPA2 предварително споделения ключ/паролата трябва да е:
Точно 64 шестнадесетични символа. Шестнадесетични символи са A-F, a-f и 0-9.
или
От 8 до 63 ASCII символа. ASCII символите са букви, числа и символи, които се намират на клавиатурата. При ASCII символите в предварително споделен WPA/WPA2 предварително споделен ключ/парола главните и малките букви се разпознават.
Забележка: Ако не знаете тази информация, вижте документацията, доставена с безжичната мрежа, или се свържете с лицето, което е настроило вашата безжична мрежа. |
Безжичните широкочестотни кутии в Европа, Близкия Изток и Африка, като например Livebox, AliceBox, N9UF Box, Freebox или Club Интернет може да изискват от вас да натиснете бутон за временна връзка/регистрация, когато добавяте принтера към безжичната мрежа.
Ако ползвате някоя от тези кутии и ви трябва повече информация, тогава вижте документацията, която е доставена с вашата кутия, или се свържете с вашия интернет доставчик (ISP).
Може да има временни смущения от други електронни устройства като микровълнови фурни или други електроуреди, безжични телефони, бебефони и охранителни камери. Уверете се, че точката за достъп не е разположена много близо до тези устройства.
Диапазонът на безжичната мрежа зависи от много фактори, включително от възможностите на безжичната точка за достъп и мрежовите адаптери. Ако имате проблем с печатането, опитайте се да поставите компютъра и принтера на не повече от 30 метра един от друг.
Отпечатайте страница за конфигуриране на мрежата и проверете качеството на сигнала. Ако качеството на сигнала е добро или отлично, тогава друг фактор предизвиква проблема.
Ако използвате филтриране по MAC (Media Access Control) адрес, за да ограничите достъпа до вашата безжична мрежа, тогава трябва да добавите MAC адреса на вашия принтер към списъка с адреси, на които е позволено да се свързват с точката за достъп.
Ако зададете точката за достъп да издава ограничен брой IP адреси, тогава трябва да промените това, за да може принтера да бъде добавен.
Забележка: Ако не знаете как да направите тези промени, вижте документацията, доставена с точката за достъп, или се свържете с лицето, което е настроило вашата безжична мрежа. |
Вижте дали имате достъп до Интернет като отворите вашия уеб браузър и влезете в произволна страница.
Ако има други компютри или ресурси в безжичната мрежа, тогава проверете дали можете да осъществите достъп до тях от вашия компютър.
Ако принтерът не е в същата безжична мрежа като компютъра, тогава няма да можете да печатате безжично. SSID на принтера трябва да съвпада със SSID на компютъра, ако компютърът е вече свързан към безжичната мрежа.
Вземете SSID от мрежата, към която е свързан компютъра.
Въведете IP адреса на точката за достъп в полето за адрес на вашия уеб браузър.
Ако не знаете IP адреса на точката за достъп:
Кликнете върху или кликнете върху Start (Старт) и след това кликнете върху Run (Стартиране).
В диалоговия прозорец „Стартирай търсене“ или „Стартиране“ въведете
.Натиснете Enter (Въвеждане) или кликнете върху OK.
Въведете
и след това натиснете Enter (Въвеждане). Проверете раздела Wireless Network Connection (Безжична мрежова връзка):Адресът „Шлюз по подразбиране“ обикновено е адресът на точка за достъп.
IP адресът се показва като четири числа, разделени с точки, например 192.168.2.134.
Въведете потребителското име и паролата на точката за достъп, когато бъде поискана.
Кликнете върху OK.
В раздела Wireless settings (Безжични настройки) потърсете SSID.
Запишете SSID.
Забележка: Задължително го запишете точно – с главни и малки букви. |
Вземете SSID от мрежата, към която е свързан принтера:
От принтера отпечатайте страница за конфигуриране на мрежа.
В раздела Wireless (Безжични) потърсете
.Сравнете SSID на компютъра и SSID на принтера.
Ако SSID адресите са същите, то компютърът и принтерът са свързани към същата безжична мрежа.
Ако SSID адресите не са същите, тогава стартирайте отново програмата за настройка на принтера в безжичната мрежа, ползвана от компютъра.
От менюто Apple се придвижете до:
System Preferences (Предпочитания на мрежата) >Network (Мрежа) >AirPort
или
System Preferences (Предпочитания на мрежата) >Network (Мрежа) >Wi-Fi
SSID адресът на мрежата, към която е свързан компютъра, се показва в менюто Network Name (Име на мрежа).
Запишете SSID.
От менюто Finder (Търсач) се придвижете до:
Applications (Приложения) >Internet Connect (Връзка с Интернет) >AirPort
SSID адресът на мрежата, към която е свързан компютъра се показва в менюто Network (Мрежа).
Запишете SSID.
Въведете IP адреса на точката за достъп в полето за адрес на вашия уеб браузър и след продължете към стъпка 2.
Ако не знаете IP адреса на точката за достъп, тогава направете следното:
От менюто Apple се придвижете до:
System Preferences (Предпочитания на мрежата) >Network (Мрежа) >AirPort
или
System Preferences (Предпочитания на мрежата) >Network (Мрежа) >AirPort
Кликнете върху Advanced (Разширени) или Configure (Конфигуриране).
Кликнете върху TCP/IP.
Адресът Router (Рутер) обикновено е адресът на точка за достъп.
Въведете вашето потребителско име и парола на точката за достъп, когато бъдат поискани, след това кликнете върху ОК.
В раздела Wireless settings (Безжични настройки) потърсете SSID.
Запишете SSID, типа на защитата и WEP ключа/WPA паролата (ако са показани).
Бележки:
Принтерът поддържа безжично печатане само през базови станции AirPort за Mac OS X версия 10.5 или по-нова.
Можете да видите съобщение по време на инсталиране, което показва че принтерът няма инсталиран безжичен сървър за печат. Ако не сте сигурни, че принтерът е способен на безжично печатане, опитайте следното:
Уверете се, че индикаторът е включен.
Опитайте едно или няколко от следните неща:
Ако използвате преносим компютър и сте разрешили настройките за икономия на енергия, може да видите съобщение „Communication not available“ (Недостъпна комуникация) на екрана на компютъра, когато се опитате да печатате по безжична мрежа. Това може да се случи, ако твърдият диск на преносимия компютър е изключен.
Ако видите това съобщение, изчакайте няколко секунди и тогава опитайте да печатате отново. Преносимият компютър и принтерът имат нужда от няколко секунди, за да включат отново захранването и да се свържат отново с безжична мрежа.
Ако видите това съобщение още веднъж след като сте чакали достатъчно дълго принтера и преносимия компютър да се свържат с мрежата, може да има проблем с безжичната мрежа.
Проверете дали и преносимият компютър, и принтерът са получили IP адреси:
Кликнете върху или кликнете върху Start (Старт) и след това кликнете върху Run (Стартиране).
В диалоговия прозорец „Стартирай търсене“ или „Стартиране“ въведете
.Натиснете Enter или кликнете върху OK.
Въведете
и след това натиснете Enter.IP адресът се показва като четири числа, разделени с точки, например 192.168.0.100.
От менюто Apple се придвижете до:
About This Mac (За този Мас) >More Info (Още информация)
От полето Contents (Съдържание) изберете Network (Мрежа).
Ако сте свързани по безжична мрежа, изберете AirPort от списъка „Активни услуги“.
Адресът „Рутер" обикновено е адресът на точка за достъп.
От принтера отпечатайте страница за конфигуриране на мрежа.
В раздела TCP/IP търсете
.Прегледайте настройките на принтера.
От контролния панел на принтера се придвижете до:
>Настройка на мрежата >TCP/IP >IPv4 Setup
Търсете
.Ако принтерът, преносимият компютър или и двете устройства нямат IP адрес или ако някой от тях има адрес от вида 169.254.x.y (където x и y са някакви числа между 0 и 255):
Изключете устройството или устройствата, които нямат валиден IP адрес.
Включете устройствата и след това проверете отново IP адресите.
Ако принтерът или преносимият компютър пак не получават валиден IP адрес, тогава има проблем с безжичната мрежа. Опитайте следните действия:
Уверете се, че точката за достъп (безжичен рутер) e включена и работи.
Преместете всички предмети, които могат да блокират сигнала.
Временно изключете всички ненужни безжични устройства в мрежата и преустановете всички действия, които натоварват мрежата, като прехвърляне на големи файлове или мрежови игри. Ако мрежата e много натоварена, тогава е възможно е принтерът да не получава IP адреса за определения срок.
Уверете се, че DHCP сървърът, който може да бъде също безжичният рутер, работи и e конфигуриран да задава IP адреси. Ако не сте сигурни как става това, тогава вижте ръководството към безжичния рутер.
Ако принтерът и компютърът имат валидни IP адреси и мрежата работи правилно, тогава продължете с отстраняването на неизправности.
Забележка: Това решение се отнася само за потребители на Windows. |
Кликнете върху или кликнете върху Start (Старт) и след това кликнете върху Run (Стартиране).
В диалоговия прозорец Start Search (Стартирай търсене) или Run (Стартиране), напишете
.Натиснете Enter (Въвеждане) или кликнете върху OK.
Кликнете с десния бутон върху принтера и тогава изберете Properties (Свойства) или Printer properties (Свойства на принтера) от менюто.
Кликнете върху раздел Ports (Портове).
Намерете избрания порт. До избрания порт има отметка в графата Port (Порт).
Ако в графата „Описание“ на избрания порт пише, че той e USB порт, тогава превъртете през списъка и изберете порт с Printer Port (Принтерен порт) в графата Description (Описание). Проверете модела на принтера в графата Printer (Принтер), за да се уверите, че сте избрали правилния принтерен порт.
Кликнете върху OK и се опитайте да отпечатате още веднъж.
Забележка: Това решение се отнася само за потребители на Windows. |
Кликнете върху или кликнете върху Start (Старт) и след това кликнете върху Run (Стартиране).
В диалоговия прозорец Start Search (Стартирай търсене) или Run (Стартиране), напишете
.Натиснете Enter (Въвеждане) или кликнете върху OK.
Кликнете с десния бутон върху принтера и тогава изберете Properties (Свойства) или Printer properties (Свойства на принтера) от менюто.
Кликнете върху раздел Ports (Портове).
Поставете отметка в квадратчето до Enable bidirectional support (Активиране поддръжка за двупосочен режим), ако до него няма отметка.
Кликнете върху Прилагане >ОК и се опитайте да отпечатате още веднъж.
Може да забележите, че вашият принтер работи за кратко време и след това спира въпреки, че привидно нищо не се е променило в безжичната ви мрежа.
Много различни причини могат да прекъснат мрежовите комуникации и понякога има едновременно няколко проблема. Опитайте едно или повече от следните неща:
Повечето Виртуални частни мрежи (VPN) позволяват на компютрите да комуникират само с VPN и без друга мрежа в същото време. Прекъснете връзката с VPN преди да инсталирате драйвера в компютъра или преди да стартирате безжичната настройка от компютъра.
За да проверите дали в момента компютърът е свързан с VPN, отворете софтуера на вашия VPN клиент и проверете вашите VPN връзки. Ако нямате инсталиран софтуер за VPN клиент, тогава проверете ръчно връзките, като използвате Windows VPN Client.
Ако искате да имате възможността да свързвате едновременно с вашата локална мрежа и с VPN, тогава помолете системния администратор да направи така, че VPN да позволява "split tunneling". Имайте предвид, че някои организации няма да позволяват "split tunneling" поради притеснения относно защитата или техниката.
Изчакайте една минута, за да могат принтерът и компютърът да възстановят връзката. Понякога това може да обнови мрежовите връзки и да реши проблеми с връзката.
Ако дадена безжична мрежа е прекалено заета, тогава компютърът и принтерът може да се затруднят при комуникацията един с друг. Някои причини за претоварване на мрежата може да включват:
Прехвърляне на големи файлове по мрежата
Мрежови игри
Приложения за размяна на файлове Peer-to-peer
Стрийминг на видео
Прекалено много компютри наведнъж в безжичната мрежа
Често срещани домашни уреди могат да прекъснат комуникацията на безжичната мрежа. Безжични телефони (но не клетъчни), микровълнови фурни, бебефони, почти всеки вид кухненско оборудване, безжично оборудване за наблюдение, близки безжични мрежи и други устройства, съдържащи електродвигател, могат да смущават безжичната връзка.
Опитайте да изключите потенциални източници на смущение и вижте дали те предизвикват проблема. Ако това е така, отделете безжичната мрежа от устройството.
Понякога може да отстраните смущения от непознати източници като смените канала, който вашата точка за достъп ползва за излъчване. На рутера има три специални канала. Вижте документацията, предоставена с вашия рутер, за да определите кои три канала се ползват. Други канали се предлагат като опции, но тези се покриват. Ако рутерът е конфигуриран да ползва стандартните настройки, тогава променете настройката на канала да ползва различен специален канал. Ако не сте сигурни как да промените канала, тогава вижте документацията, доставена с вашата точка за достъп.
Много безжични мрежи използват SSID, за който рутерът е конфигуриран от производителя. Използването на стандартния SSID може да предизвика проблеми, когато повече от една мрежа работи в същата област със същия SSID. Принтерът или компютърът може да се опитат да се прикачат към грешната мрежа, въпреки че ще изглежда, че се опитват да се свържат с правилната мрежа.
За да избегнете това смущение, дайте на вашата точка за достъп SSID различно от стандартното. Ако не сте сигурни как да промените SSID, тогава вижте документацията, доставена с вашата точка за достъп.
Забележка: Трябва да смените SSID на всички други устройства, които осъществяват достъп до вашата безжична мрежа, ако смените SSID на точката за достъп. |
Повечето безжични мрежи използват DHCP сървър (Dynamic Host Configuration Protocol-протокол за конфигуриране на динамичен хост) вграден в безжичния рутер, за да задават IP адреси на клиенти в безжичната мрежа. DHCP адресите се задават, когато са необходими, като например когато ново устройство се добавя към безжичната мрежа или когато се включва. Безжичните устройства трябва да изпратят запитване до рутера и да получат IP адрес в отговор, така че да могат да функционират в мрежата. Тъй като безжичният рутер прави много други задачи освен задаване на адреси, понякога не дава достатъчно бързо адрес. Понякога запитващото устройство се отказва преди да получи адрес.
Опитайте да зададете статични IP адреси на всички устройства в мрежата, за да поправите този проблем.
За да зададете статичен IP адрес на принтера:
Завършете безжичната настройка, която позволява на принтера да получи DHCP адрес от DHCP сървър в мрежата.
Отпечатайте страница за настройка на мрежата, за да видите кой IP адрес в момента е зададен на принтера.
Отворете уеб браузър и въведете IP адреса на принтера в полето за адрес. Натиснете Enter (Въвеждане).
Кликнете върху Settings (Настройки) >Network/Ports (Мрежа/Портове) >TCP/IP >Set static IP address (Задаване на статичен IP адрес).
В полето за адрес въведете IP адреса, който искате да зададете на принтера и след това кликнете върху Submit (Предай).
Потвърдете, че IP адреса е актуализиран, като въведете статичния IP адрес в полето за адрес на браузъра и проверите дали вградения уеб сървър се зарежда. За повече информация относно задаване на статични IP адреси, вижте документацията доставена с вашия рутер и операционна система.
Някои безжични рутери имат документирани дефекти, които са открити и отстранени от производителите. Посетете уеб сайта на производителя на рутера. Проверете за актуализации на фърмуера и други устройства от производителя. Вижте документацията, предоставена с вашия безжичен рутер, ако не сте сигурни за адреса на уеб сайта на производителя.
Ако имате проблем с отпечатване от определен компютър, проверете уебсайта на производителя на картата за безжичния мрежов адаптер в този компютър. Възможно е да има актуализация, която да отстрани проблема.
Възможно е да се смесят успешно устройства 802.11b, 802.11g и 802.11n в същата безжична мрежа, но по-бързите понякога ще пречат на по-бавните да комуникират.
Опитайте да включите само мрежовите устройства от същия вид и вижте дали мрежовата комуникация ще се подобри. Ако това реши проблема, тогава може да искате да актуализирате вашите стари устройства с нови безжични мрежови адаптери.
Ако вашият рутер е на няколко години, тогава може да не е напълно съвместим с по-нови безжични устройства в мрежата. Помислете за купуване на по-нов рутер, който е напълно съвместим със спецификации 802.11 IEEE.
Проверете за видими повреди Ethernet кабела и Ethernet конекторите в двата края.
Включете здраво единия край на кабела за Ethernet в принтера. Включете здраво другия край на кабела за Ethernet в мрежовия хъб или розетката в стената.
Опитайте с друг кабел. Повредата на кабела може да не се вижда.
Уверете се, че принтерът е свързан към захранващ източник и работи.
Опитайте се да влезете в други компютри в мрежата.
Проверете дали са включени всички разпределители, хъбове и други свързващи устройства.
Отпечатайте на принтера страница за настройка на мрежата и проверете следното. Вижте раздела "Мрежова функционалност" в Ръководството за потребителя за указания относно отпечатването на страница за настройка на мрежата.
Проверете дали IP адресът е правилен за вашата мрежа.
Проверете дали е правилен шлюзът.
Проверете дали мрежовата маска е същата като тази на другите компютри и принтери във вашата мрежа.
Проверете за видими повреди Ethernet кабела и Ethernet конекторите в двата края.
Включете здраво единия край на кабела за Ethernet в принтера. Включете здраво другия край на кабела за Ethernet в мрежовия хъб или розетката в стената.
Опитайте с друг кабел. Повредата на кабела може да не се вижда.
Уверете се, че принтерът е свързан към захранващ източник и работи.
Опитайте се да влезете в други компютри в мрежата.
Проверете дали са включени всички разпределители, хъбове и други свързващи устройства.
Вижте раздела „Преинсталиране на софтуера на принтера“ в Ръководство за потребителя.