A színminőséggel kapcsolatos problémák

A kinyomtatott anyagon látható színek módosítása

  1. A kezdőképernyőn érintse meg a Beállítások > Nyomtatás > Minőség > Speciális képalkotás > Színkorrekció elemet.

  2. A Színkorrekció menüben érintse meg a Manuális > Színkorrekció – tartalom elemet.

  3. Válassza ki a megfelelő színkorrekciós beállítást.

    Objektumtípus

    Színátalakító táblázatok

    RGB kép

    RGB szöveg

    RGB grafika

    • Élénk: világosabb, telítettebb színeket eredményez. Minden beérkező színformátumhoz használható.

    • sRGB-kijelző: a számítógép-monitoron megjelenített színekhez hasonló kimenetet eredményez. A fekete festék használata fényképek nyomtatására van optimalizálva.

    • Kijelző – valódi fekete: a számítógép-monitoron megjelenített színekhez hasonló kimenetet eredményez. Ez a beállítás csak fekete festéket használ a semleges szürke minden árnyalatának megjelenítéséhez.

    • Élénk sRGB: megnövelt színtelítettséget eredményez az sRGB-kijelző színjavításához. A fekete festék használata reklámgrafikák nyomtatására van optimalizálva.

    • Ki

    CMYK kép

    CMYK szöveg

    CMYK grafika

    • USA CMYK: az SWOP-színskála megközelítésére alkalmaz színjavítást.

    • Európai CMYK: az Euroscale-színskála megközelítésére alkalmaz színjavítást.

    • Élénk CMYK: megnöveli az USA CMYK színjavító beállítás színtelítettségét.

    • Ki


GYIK a színes nyomtatásról

Mit jelent az „alapszín” (RGB)?

Az alapszín az egyes színeket a létrehozásukhoz szükséges piros, zöld és kék szín mennyiségének megadásával határozza meg. A piros (red), a zöld (green) és a kék (blue) színt többféle mennyiségben lehet adagolni, ami így széles, a természetben megfigyelhető színekből álló színskálát eredményez. A számítógép-képernyők, a lapolvasók és a digitális fényképezőgépek ezzel a módszerrel jelenítik meg a színeket.

Mit jelent a „kevert szín” (CMYK)?

A kevert szín az egyes színeket a létrehozásukhoz szükséges ciánkék, bíbor, sárga és fekete szín mennyiségének megadásával határozza meg. A ciánkék (cyan), a bíbor (magenta), a sárga (yellow) és a fekete (black) tintát vagy festéket többféle mennyiségben lehet kinyomtatni, ami így széles, a természetben megfigyelhető színekből álló színskálát eredményez. A nyomdagépek, tintasugaras nyomtatók és színes lézernyomtatók így keverik ki a színeket.

Hogyan adja meg a rendszer a nyomtatni kívánt dokumentum színeit?

A szoftverek a dokumentumok színét RGB- vagy CMYK-színkombinációk használatával adják meg és módosítják. További információt a szoftverhez tartozó súgótémakörökben olvashat.

Honnan ismeri fel a nyomtató, hogy milyen színt kell kinyomtatnia?

Egy dokumentum nyomtatásakor a nyomtató megkapja az egyes objektumok típus- és színadatainak leírását, és az adatok a színátalakító táblázatokba kerülnek. A színeket a kívánt szín létrehozásához szükséges mennyiségű ciánkék, bíbor, sárga és fekete festékre „váltják át”. Az objektumadatok a színátalakító táblázatok alkalmazásának módját határozzák meg. Például lehetséges, hogy a szövegekhez egyféle színátalakító táblázatot használjon, a fényképek nyomtatásához pedig egy másikat.

Mit jelent a kézi színjavítás?

Ha a kézi színjavítás funkció be van kapcsolva, a nyomtató a felhasználó által kiválasztott színátalakító táblázatokat használja az objektumok feldolgozása során. A Kézi színjavítás beállításainak értéke a nyomtatandó objektum típusától (szöveg, grafika, kép) függ. Attól is függ, hogy az objektum színei hogyan vannak megadva a szoftverben (RGB- vagy CMYK-színkombináció). Más színátalakító táblázat kézi alkalmazásához lásd: A kinyomtatott anyagon látható színek módosítása .

Ha a szoftver a színeket nem RGB- vagy CMYK-színkombinációként határozza meg, a kézi színjavításnak nincs értelme. Akkor sem hatékony megoldás, ha a színbeállítást a szoftveralkalmazás vagy a számítógép operációs rendszere vezérli. A legtöbb helyzetben, ha a színkorrekciót automatikusra állítja, a dokumentumoknál előáll a kívánt szín.

Hogyan lehet egy adott színt (pl. egy vállalati emblémát) harmonizálni?

A nyomtató Minőség menüjében kilenc színmintakészlet található. Ezek a készletek a beágyazott webkiszolgáló Színminták oldaláról is elérhetők. Bármelyik színmintakészletet választja is ki, a nyomtató színes mezők százait tartalmazó oldalak nyomtatásába kezd. A kiválasztott színtáblázattól függően az egyes mezőkben CMYK- vagy RGB-színkombinációk találhatók. Az egyes mezőkben látható szín a mezőn feltüntetett CMYK- vagy RGB-színek kombinációjának a kiválasztott színátalakító táblázaton való áthaladásával jön létre.

A színmintakészletek megvizsgálásával meghatározhatja, hogy melyik mező színe hasonlít leginkább a kívánt színre. A mezőn feltüntetett színkombináció az objektum színének módosítására használható a szoftverben. További információt a szoftverhez tartozó súgótémakörökben olvashat. Az adott objektum kiválasztott színátalakító táblázatának alkalmazásához kézi színjavításra lehet szükség.

Egy adott színeltéréssel kapcsolatos probléma megoldásához szükséges színmintakészlet kiválasztása az alábbiaktól függ:

  • A Színkorrekció aktuális beállítása (Automatikus, Kikapcsolva, Kézi)

  • A nyomtatandó objektum típusa (szöveg, grafika, kép)

  • Az objektum színei hogyan vannak megadva a szoftverben (RGB- vagy CMYK-színekként-e)

Ha a szoftver a színeket nem RGB- vagy CMYK-színekként határozza meg, akkor a Színminták oldalak használatának nincs értelme. Ezenfelül előfordulhat, hogy az RGB- vagy a CMYK-színeknek a szoftverben megadott kombinációját egyes szoftverek állítják be a színkezelőn keresztül. Ezekben az esetekben a kinyomtatott szín nem feltétlenül egyezik meg tökéletesen a Színminták oldalakon láthatóval.

A nyomat színesnek látszik

Művelet

Igen

Nem

1. lépés

Végezze el a színbeállítást.

  1. A kezdőképernyőn érintse meg a Beállítások > Nyomtatás > Minőség > Speciális képalkotás > Színbeállítás elemet.

  2. Nyomtassa ki a dokumentumot.


Még mindig elszíneződöttnek látszik a nyomat?

Ugorjon a(z) 2. lépéshez.

Probléma megoldva.

2. lépés

Végezze el a színegyensúlyozást.

  1. A kezdőképernyőn érintse meg a Beállítások > Nyomtatás > Minőség > Speciális képalkotás > Színegyensúly elemet.

  2. Adja meg a beállításokat.

  3. Nyomtassa ki a dokumentumot.


Még mindig elszíneződöttnek látszik a nyomat?

Kapcsolatfelvétel ügyféltámogatás .

Probléma megoldva.