A helyes papír vagy speciális hordozó kiválasztásával csökkenthetők a nyomtatási problémák. Nagyobb mennyiség vásárlása előtt célszerű kipróbálni a papírt vagy speciális hordozót és ellenőrizni a nyomtatás minőségét.
A következő papírjellemzők hatással vannak a nyomtatás minőségére és megbízhatóságára. Vegye figyelembe ezeket a jellemzőket új papírköteg kipróbálásakor.
A nyomtatótálcák automatikusan képesek adagolni 176 g/m2 (24 font) súlyig a hosszanti szálirányú papírt. A többfunkciós adagoló automatikusan képes adagolni 176 g/m2 (24 font) súlyig a hosszanti szálirányú papírt. Előfordulhat, hogy a 60 g/m2-nél (16 fontnál) könnyebb papírok nem elég merevek, így elakadást okozhatnak. A legjobb teljesítmény érdekében használjon 75 g/m2-es (20 fontos) hosszanti szálirányú másolópapírt. A 182 x 257 mm-nél (7.2 x 10.1 hüvelyknél) kisebb papírok esetén javasolt a 90 g/m2-es (24 fontos) vagy nehezebb papírok használata.
Megj.: A kétoldalas nyomtatás csak 60–105 g/m2-os (16–28 fontos) másolópapírok esetében támogatott. |
A meghajlás a papír szélein jelentkező elhajlást jelenti. Az intenzív meghajlás problémákat okozhat a papíradagolásban. Meghajlás akkor is történhet, amikor a papír végighalad a nyomtatón, ahol magas hőmérsékletnek van kitéve. Ha a papírt csomagolás nélkül forró, nedves vagy száraz környezetben tárolják, akkor ez még a tálcákban is a papír nyomtatás előtti meghajlásához vezethet, és adagolási problémákat okozhat.
A papír simasága közvetlen hatással van a nyomtatás minőségére. Ha a papír durva, akkor a festék nem képes megfelelően beégni. Ha a papír túl sima, akkor az papíradagolási vagy nyomtatásminőségi problémákhoz vezethet. Mindig 100–300 Sheffield pontszámú papírt használjon; a 150–250 Sheffield pontszámú papír használata eredményezi a legjobb nyomtatási minőséget.
A papír nedvességtartalma hatással van a nyomtatás minőségére és a nyomtató adagolási képességére is. Használat előtt hagyja a papírt az eredeti csomagolásában. Ez megakadályozza, hogy a papír nedvességváltozásnak legyen kitéve, ami csökkentheti a teljesítményét.
Nyomtatás előtt 24–48 óráig tárolja a papírt az eredeti csomagolásában a nyomtatóval azonos környezetben, hogy a papír alkalmazkodjon az adott környezethez. Nyújtsa az időszakot több napra, ha a tárolási vagy szállítási környezet jelentősen eltér a nyomtató környezetétől. A vastag papírnak szintén hosszabb időre van szüksége az alkalmazkodáshoz.
A szálirány a papírlap rostjainak elrendeződését jelenti. A szálirány lehet hosszanti, amely a papír hosszúságával párhuzamosan fut, vagy szélti, amely a papír szélességével párhuzamosan fut.
A 60–90 g/m2-es (16–24 fontos) másolópapírok esetében hosszanti szálirányú papír használata ajánlott.
A legtöbb jóminőségű másolópapír 100% kémiailag kezelt farostból áll. Ez a tartalom nagyfokú stabilitást biztosít a papírnak, amely kevesebb papíradagolási problémát okoz, és jobb nyomtatási minőséget biztosít. A szálakat, például pamutot tartalmazó papír negatívan befolyásolhatja a papírkezelést.
Az alábbi papírtípusok használata nem ajánlott a nyomtatóhoz:
Vegyileg kezelt (más néven szénmentes), indigó nélküli másolásra használt papírok; szénmentes másolópapírok (CCP-k) és önátíró papírok (NCR-ek)
Előnyomott, olyan vegyi anyagokat tartalmazó papírok, amelyek szennyeződést okozhatnak a nyomtatóban
Olyan előnyomott papírok, amelyektől megváltozhat az égető belső hőmérséklete
±2,3 mm-nél (±0,9 hüvelyknél) nagyobb vágójelet (a nyomtatás pontos helyét jelölő szimbólumot) igénylő előnyomott papírok, például optikai karakterfelismerő (OCR-) űrlapok
Néhány esetben a vágójelet szoftveralkalmazás segítségével meg lehet adni, hogy nyomtatni lehessen ezekre az űrlapokra.
Bevonatos (törölhető) papírok, szintetikus papírok, hőpapírok
Egyenetlen szélű, durva vagy erezett felületű papírok, illetve hullámos papírok
Nem az EN12281:2002 (európai) szabvány szerint újrahasznosított papírok
60 g/m2-nél (16 fontnál) kisebb súlyú papírok
Több részből álló nyomtatványok vagy dokumentumok
A megfelelő papír használata megakadályozza az elakadást, és segít a problémamentes nyomtatásban.
A papírelakadások és a nem megfelelő minőségű nyomtatás elkerülése:
Mindig új, sértetlen papírt használjon.
A papír betöltése előtt legyen tisztában vele, melyik a papír javasolt nyomtatási oldala. Ez az információ általában fel van tüntetve a papír csomagolásán.
Ne használjon vágott vagy kézzel tépett papírt.
Ne keverje a papírméreteket, -típusokat és -súlyokat ugyanabban a tálcában; a keverés elakadást okozhat.
Ne használjon bevonatos papírt, hacsak azt nem elektrofotografikus nyomtatáshoz tervezték.
Használja az alábbi útmutatást az előnyomott űrlapok és fejlécek kiválasztásakor:
Használjon hosszanti szálirányú papírt 60–90 g/m2 (16–24 fontos) nehéz papír esetében.
Csak offszetnyomtatással vagy mélynyomtatással készült űrlapokat és fejléceket használjon.
Ne használjon durva vagy érdes felületű papírokat.
Használjon a fénymásolókhoz készült, hőálló festékkel nyomtatott papírokat. A tintának olvadás és veszélyes anyag kibocsátása nélkül ellen kell állnia a magas hőmérsékletnek egészen 230 °C-ig. Használjon olyan festéket, amelyet nem befolyásol a festékpatronban található gyanta. Az oxidálódó vagy olaj alapú festékek általában megfelelők; a latex festékek nem feltétlenül. Ha kétségei vannak, forduljon a papír szállítójához.
Az előnyomott papírnak, például a fejléces papírnak el kell viselnie a 230 °C-os hőmérsékletet anélkül, hogy megolvadna, illetve káros anyagokat bocsátana ki.
Környezettudatos vállalatként a Lexmark támogatja a kifejezetten lézernyomtatókhoz készült újrahasznosított papírok használatát. 1998-ban a Lexmark átadott egy tanulmányt az Amerikai Egyesült Államok kormányzatának, mely rámutatott, hogy az USA legnagyobb gyártói által előállított újrahasznosított papírok pontosan olyan jól adagolhatók, mint a nem újrahasznosított papír. Azt azonban nem lehet általánosságban kijelenteni, hogy minden újrahasznosított papír jól adagolható.
A Lexmark újrahasznosított papírral, valamint a világ különböző pontjairól származó papírokkal is teszteli nyomtatóit egy tesztkamrában, változó hőmérséklet és páratartalom mellett. A Lexmark nem talált rá okot, hogy ellenezze a napjainkban használatos újrahasznosított papírokat, a papíroknak azonban meg kell felelniük az alábbiaknak.
Alacsony nedvességtartalom (4–5 %)
Megfelelően sima felület (100–200 Sheffield egység vagy 140–350 Bendtsen egység, európai)
Megj.: Van azonban néhány sokkal simább felületű papír (mint például az 50–90 Sheffield egységű, 24 fontos, lézernyomtatókhoz készült papír), illetve sokkal durvább felületű papír (mint például a 200–300 Sheffield egységű, gyapot alapú papír), amely a felületétől függetlenül kiválóan használható lézernyomtatókhoz. Az ilyen típusú papírok használata előtt kérjen tanácsot papírszállítójától. |
Megfelelő lapok közötti súrlódási együttható (0,4–0,6)
Megfelelő ellenállás a hajlításnak az adagolás irányában
Az újrahasznosított, a kisebb tömegű (<60 g/m2 [16 font]), a kisebb vastagságú (<3,8 mil [0,1 mm]) és a keresztszálirányú papírok hajlítási ellenállása kisebb lehet a megbízható papíradagoláshoz szükséges értéknél. Ha ilyen típusú papírt kíván használni lézernyomtatóhoz, kérjen tanácsot papírszállítójától. Ne feledje, hogy ezek csak általános irányelvek, és a fenti követelményeknek megfelelő papír is okozhat adagolási problémákat bármelyik lézernyomtatónál (például ha a papír nagymértékben megtekeredik normál nyomtatási körülmények között).
A papírelakadás és a nem egyenletes nyomtatási minőség elkerüléséhez kövesse a papírtárolásról szóló útmutató előírásait.
A legjobb eredmény érdekében a papírt 21 °C (70 °F) hőmérsékleten, 40%-os relatív páratartalom mellett tárolja. A legtöbb címkegyártó 18–24 °C (65–75 °F) közötti hőmérsékleten és 40–60%-os relatív páratartalom mellett ajánlja a nyomtatást.
A papírt inkább kartonban, raklapon vagy polcon tárolja, és ne a földön.
Az önálló csomagokat sima felületen tárolja.
Ne helyezzen semmit az önálló papírcsomagok tetejére.
A papírt csak akkor vegye ki a kartonból vagy a csomagolásból, amikor a nyomtatóba tölti. A karton és a csomagolás segít, hogy a papír tiszta, száraz és sima maradjon.