Upotrebom odgovarajućeg papira sprječavaju se zaglavljivanja i pomaže se osigurati ispisivanje bez problema.
Uvijek upotrebljavajte novi, neoštećeni papir.
Prije ulaganja papira trebate znati koja je preporučena ispisna strana papira. Te informacije obično su naznačene na pakiranju papira.
Nemojte koristiti papir koji je ručno izrezan ili podrezan.
Nemojte miješati formate, vrste ili gramature papira u istom odlagaču; miješanje dovodi do zaglavljivanja.
Nemojte upotrebljavati papire s premazom, osim u slučaju kada su posebno dizajnirani za elektrofotografsko ispisivanje.
Više informacija prikazuje Vodič za papir i posebne medije .
Sljedeća svojstva papira utječu na kvalitetu i pouzdanost ispisivanja. Prije ispisivanja na njih uzmite u obzir te čimbenike.
U ladice se može umetati papir različitih gramatura. Papir laganiji od 60 g/m 2 (16 lb) možda neće biti dovoljno krut da se pravilno uloži, što može uzrokovati zaglavljenje. Više informacija potražite u temi „Podržane gramature papira“.
Savijanje je tendencija papira da se savija na rubovima. Prekomjerno savijanje može uzrokovati probleme s ulaganjem papira. Do savijanja može doći nakon što papir prođe kroz pisač u kojem je izložen visokim temperaturama. Spremanje nezamotanog papira u vrućim, vlažnim, hladnim ili suhim uvjetima može doprinijeti savijanju papira prije ispisivanja i uzrokovati probleme s ulaganjem.
Glatkoća papira izravno utječe na kvalitetu ispisa. Ako je papir previše grub, toner se ne može pravilno nanijeti na njega. Ako je papir previše gladak, to može uzrokovati probleme s ulaganjem ili kvalitetom ispisa. Preporučujemo da upotrebljavate papir s 50 Sheffield točaka.
Količina vlage u papiru utječe i na kvalitetu ispisa i na mogućnost pisača da pravilno ulaže papir. Papir ostavite u originalnoj ambalaži do ponovne upotrebe. Izlaganje papira promjenama uslijed vlage mogu narušiti njegovu učinkovitost.
Prije ispisivanja papir držite u originalnom pakiranju od 24 do 48 sati. Papir se mora pohraniti u okruženju jednakom onome u kojem je pisač. Produžite vrijeme nekoliko dana ako se okruženje za spremanje ili transport mnogo razlikuje od okruženja u kojem je pisač. Debeli papir možda će trebati duže vrijeme prilagodbe.
Smjer vlakana odnosi se na poravnanje vlakana papira u listu papira. Može biti uzdužni smjer , koji prati duljinu papira, ili poprečni smjer , koji prati širinu papira. Za preporučeni smjer vlakana pogledajte temu „Podržane gramature papira“.
Većina vrlo kvalitetnih kserografskih papira napravljena je od 100 % kemijski tretirane pulpe drva. Taj sadržaj daje papir visokog stupnja stabilnosti, što rezultira manjim problemima prilikom ulaganja i boljom kvalitetom ispisa. Papir koji sadrži vlakna kao što je pamuk može negativno utjecati na rukovanje papirom.
Ne preporučuje se upotreba sljedećih vrsta papira s pisačem:
Kemijski tretirani papiri koji se upotrebljavaju za izradu kopija bez karbonskog papira. Poznati su kao papiri bez karbona, papiri za kopiranje bez karbona (CCP) ili papiri koji ne zahtijevaju karbon (NCR).
Papiri s prethodno otisnutim sadržajem s kemijskim spojevima koji mogu onečistiti pisač.
Papiri s prethodno otisnutim sadržajem na koje može utjecati temperatura grijača.
Papiri s prethodno otisnutim sadržajem koji zahtijevaju registraciju (precizna lokacija ispisa na stranici) veći ili manji od ±2,3 mm (±0,09 inča). Na primjer, obrasci za optičko prepoznavanje znakova (OCR).
Ponekad se registracija može prilagoditi putem softverske aplikacije kako bi ispisivanje na te obrasce bilo moguće.
Papiri s premazom (bond s mogućnošću brisanja), sintetički papiri ili termički papiri.
Papiri grubih rubova, grubi papiri ili papiri s jakom teksturom ili savijeni papiri.
Papiri koji nisu u skladu s normom EN12281:2002 (europski).
Papiri lakši od 60 g/m 2 (16 lb).
Obrasci ili dokumenti koji se sastoje od više dijelova.
Tvrtka Lexmark nastoji smanjiti utjecaj papira na okoliš pružajući klijentima izbor u vezi ispisa. Jedan od načina na koji to postižemo jest testiranje proizvoda kako bismo osigurali upotrebu recikliranog papira – konkretno, papira izrađenog s 30 %, 50 % i 100 % recikliranog prethodno rabljenog sadržaja. Očekujemo da reciklirani papiri funkcioniraju kao i čisti papir u našim pisačima. Iako ne postoji službeni standard za upotrebu papira u uredskoj opremi, tvrtka Lexmark koristi europsku normu EN 12281 kao standard minimalnih svojstava. Da bi se osigurala opsežnost testiranja, testni papir uključuje 100 % recikliranog papira iz Sjeverne Amerike, Europe i Azije, a testiranja se provode na 8 – 80 % relativne vlažnosti. Testiranje uključuje obostrani ispis. Može se koristiti uredski papir izrađen od obnovljivog, recikliranog ili sadržaja bez klora.
Sljedeće smjernice za pohranu papira pomoći će vam u izbjegavanju zaglavljivanja papira i neujednačene kvalitete ispisa:
Spremite papir u originalnom pakiranju u istom okruženju u kojem je pisač 24 do 48 sati prije ispisivanja.
Produžite vrijeme nekoliko dana ako se okruženje za spremanje ili transport mnogo razlikuje od okruženja u kojem je pisač. Debeli papir možda će trebati duže vrijeme prilagodbe.
Kako biste postigli najbolje rezultate, pohranite papir na mjesto na kojemu je temperatura 21 °C (70 °F), a relativna vlažnost 40 %.
Većina proizvođača naljepnica preporučuje ispisivanje u temperaturnom rasponu od 18 – 24 °C (65 – 75 °F) uz relativnu vlažnost između 40 i 60 %.
Papir spremite u kartone, na palete ili police, umjesto na pod.
Pojedinačne pakete pohranite na ravnu podlogu.
Nemojte ništa postavljati na pojedinačne pakete papira.
Vadite papir iz kutije ili omota tek kada ste spremni uložiti ga u pisač. Kutija i omot čuvaju papir čistim, suhi i ravnim.
Upotrebljavajte papir s uzdužnim vlaknima.
Upotrebljavajte isključivo obrasce i papir sa zaglavljem ispisane s pomoću procesa ofsetne litografije ili graviranja ispisivanjem.
Izbjegavajte papir s grubom ili vrlo izraženom površinom.
Upotrebljavajte tinte na koje ne utječe smola u toneru. Tinte koje se stapaju oksidacijom ili tinte s uljnom bazom općenito zadovoljavaju te zahtjeve; tinte od lateksa možda neće biti prihvatljive.
Ispišite uzorke na prethodno ispisane obrasce i papir sa zaglavljem čiju upotrebu razmatrate prije nego što kupite veliku količinu. Ta radnja određuje hoće li tinta na prethodno ispisanom obrascu ili papiru sa zaglavljem utjecati na kvalitetu ispisa.
Ako niste sigurni, obratite se dobavljaču papira.
Kad ispisujete na papir sa zaglavljem, papir uložite u odgovarajućoj orijentaciji za vaš pisač. Više informacija prikazuje Vodič za papir i posebne medije .
Napomene:
Standardna ili dodatna ladica kapaciteta 2 x 520 listova i dodatna kombinirana ladica kapaciteta 2000 listova |
Višenamjenski uređaj za uvlačenje papira |
Ladica za omotnice |
Dodatna ladica za 2000 listova |
---|---|---|---|
60 – 256 g/m 2 (12 – 68-lb bond) |
60 – 216 g/m 2 (12 – 57-lb bond) |
75 – 90 g/m 2 (20 – 24-lb bond) |
60 – 216 g/m 2 (12 – 57-lb bond) |
Napomene: