Uporabljajte ustrezen papir, da preprečite zastoje in zagotovite, da pri tiskanju ne bo prišlo do težav.
Vedno uporabljajte nov, nepoškodovan papir.
Pred nalaganjem papirja ugotovite, katera je priporočena natisljiva stran papirja. Ta podatek je običajno naveden na embalaži papirja.
Ne uporabljajte papirja, ki je bil ročno odrezan ali obrezan.
Na istem pladnju ne mešajte različnih velikosti, vrst ali tež papirja, saj lahko to povzroči zastoje.
Ne uporabljajte premazanega papirja, razen če ni posebej zasnovan za elektrofotografsko tiskanje.
Za več informacij glejte Navodila za papir in posebne tiskalne medije .
Naslednje značilnosti papirja vplivajo na kakovost in zanesljivost tiskanja. Pred tiskanjem nanj upoštevajte te dejavnike.
Pladnji lahko podajo različno težek papir. Papir, lažji od 60 g/m 2 (16 lb), ni nujno dovolj trd za pravilno podajanje, zato lahko povzroča zastoje. Za več informacij glejte temo "Podprte teže papirja".
Gubanje pomeni, da se radi gubajo robovi papirja. Prekomerno gubanje lahko povzroči težave s podajanjem papirja. Do gubanja lahko pride, ko papir potuje skozi tiskalnik, v katerem je izpostavljen visokim temperaturam. Shranjevanje nezavitega papirja v vročem, vlažnem, mrzlem ali suhem okolju lahko pospeši gubanje pred tiskanjem in povzroči težave s podajanjem.
Gladkost papirja neposredno vpliva na kakovost tiskanja. Če je papir pregrob, se ga barvilo ne more ustrezno oprijeti. Če je papir pregladek, lahko pride do težav s podajanjem tega ali s kakovostjo tiskanja. Priporočamo uporabo papirja s 50 točkami Sheffield.
Količina vlage v papirju vpliva na kakovost tiskanja in zmožnost tiskalnika, da pravilno podaja papir. Papir naj bo do uporabe shranjen v izvirni embalaži. Izpostavljenost papirja vlagi spremeni njegovo kakovost.
Papir pred tiskanjem 24 do 48 ur hranite v originalnem ovoju. Papir mora biti shranjen v enakem okolju kot tiskalnik. Če se okolje, v katerem je papir shranjen ali prevažan, zelo razlikuje od okolja tiskalnika, omenjeni čas podaljšajte na nekaj dni. Tudi debel papir lahko potrebuje daljšo pripravo.
Zrnatost pomeni usmerjenost vlaken na listu papirja. Zrnatost je podolžna , se pravi, da zrna potekajo vzdolž lista papirja, ali prečna , če potekajo po širini. Za priporočeno usmerjenost zrnatosti glejte temo "Podprte teže papirja".
Večina visokokakovostnega kserografičnega papirja je izdelanega iz 100-odstotno, kemično obdelane lesovine. Zaradi take vsebnosti ima papir visoko stopnjo stabilnosti, zaradi česar je manj težav s podajanjem in kakovost tiskanja boljša. Obdelava papirja, ki vsebuje vlakna, kot so bombažna, je lahko nižje kakovosti.
V tiskalniku ni priporočljivo uporabljati naslednjih vrst papirja:
Kemično obdelan papir, ki se uporablja za izdelavo kopij brez indigo papirja. Znan je tudi kot papir brez indiga, kopirni papir brez ogljika (CCP) ali samokopirni papir (NCR).
Vnaprej natisnjeni papir s kemikalijami, ki lahko onesnažijo tiskalnik.
Vnaprej natisnjeni papir, na katerega lahko vpliva temperatura fiksirne enote tiskalnika.
Vnaprej natisnjeni papir, ki potrebujejo zaznavo (natančno mesto tiskanja na strani), večjo od ±2,3 mm (±0,09 palca). To so npr. obrazci za optično prepoznavo znakov (OCR).
V nekaterih primerih je zaznavo mogoče prilagoditi z aplikacijo in tako uspešno tiskati tudi na te obrazce.
Prevlečeni papir (izbrisljiv kopirni papir), sintetični papir ali termalni papir.
Papir z ostrimi robovi, grob papir, papir z močno teksturirano površino ali zguban papir.
Papir, ki ni v skladu s standardom EN12281:2002 (evropskim).
Papir s težo, manjšo od 60 g/m 2 (16 lb).
Večdelni obrazci ali dokumenti.
Lexmark si prizadeva zmanjšati vpliv papirja na okolje, tako da strankam ponuja izbire glede tiskanja. Eden od načinov, kako to dosežemo, je testiranje izdelkov, da zagotovimo, da je mogoča uporaba recikliranega papirja, torej papirja, izdelanega s 30 %, 50 % in 100 % reciklirane popotrošniške vsebine. Pričakujemo, da bo recikliran papir v naših tiskalnikih deloval tako dobro kot navaden. Čeprav ni uradnega standarda za uporabo papirja za pisarniško opremo, Lexmark kot minimalni standard za lastnosti uporablja evropski standard EN 12281. Da bi zagotovili čim širši razpon testiranja, testni dokument vključuje 100-% reciklirane papirje iz Severne Amerike, Evrope in Azije, testi pa se izvajajo pri 8–80-odstotni relativni vlažnosti. Testiranje vključuje obojestransko tiskanje. Uporabite lahko pisarniški papir, ki uporablja obnovljiv, recikliran ali nekloriran papir.
Če želite preprečiti zastoje papirja in neenakomerno kakovost tiskanja, sledite tem smernicam za shranjevanje papirja:
Papir 24 do 48 ur pred uporabo hranite v izvirni embalaži v okolju, v kakršnem je tiskalnik.
Če se okolje, v katerem je papir shranjen ali prevažan, zelo razlikuje od okolja tiskalnika, omenjeni čas podaljšajte na nekaj dni. Tudi debel papir lahko potrebuje daljšo pripravo.
Za najboljše rezultate papir shranjujte pri temperaturi 21 °C (70 °F) in relativni vlažnosti 40 %.
Večina proizvajalcev nalepk priporoča tiskanje v temperaturnem obsegu od 18 do 24 °C (od 65 do 75 °F) in pri relativni vlažnosti od 40 do 60 %.
Papirja ne postavljajte na tla, ampak ga shranjujte v kartonskih škatlah, na paletah ali policah.
Posamezne pakete položite na ravno podlago.
Na vrh posameznih paketov papirja ne postavljajte ničesar.
Papir vzemite iz škatle ali ovoja šele, ko ga boste naložili v tiskalnik. V škatli ali ovoju bo papir ostal čist, suh in raven.
Uporabite kopirni papir s podložnimi zrni.
Uporabljajte samo oblike in pisemski papir z glavo, ki so bili natisnjeni z ofsetnim litografskim postopkom ali postopkom tiskanja z gravuro.
Ne uporabljajte papirja z grobo ali močno teksturirano površino.
Uporabljajte črnila, na katere ne vpliva smola v barvilu. Črnila na osnovi olj in črnila z oksidirajočimi lastnostmi običajno izpolnjujejo te zahteve, kar pa morda ne velja za črnila iz lateksa.
Natisnite vzorce na vnaprej natisnjene oblike in pisemski papir z glavo, ki ga nameravate uporabiti, preden kupite večje količine. S tem ukrepom ugotovite, ali črnilo na vnaprej natisnjenih oblikah ali pisemskem papirju z glavo vpliva na kakovost tiskanja.
Če ste v dvomih, se obrnite na dobavitelja papirja.
Če tiskate na pisemski papir z glavo, naložite papir v usmerjenosti, ki je primerna za vaš tiskalnik. Za več informacij glejte Navodila za papir in posebne tiskalne medije .
Opombe:
Standardni ali dodatni pladenj za 2 x 520 listov in dodatni dvojni vzporedni pladenj za 2000 listov |
Večnamenski podajalnik |
Pladenj za ovojnice |
Dodatni pladenj za 2000 listov |
---|---|---|---|
60–256 g/m 2 (kopirni papir 12–68 lb) |
60–216 g/m 2 (kopirni papir 12–57 lb) |
75–90 g/m 2 (kopirni papir 20–24 lb) |
60–216 g/m 2 (kopirni papir 12–57 lb) |
Opombe: