Renk kalitesi sorunları

Yazdırılan çıktıda renkleri değiştirme

 1. Ana ekranda Ayarlar > Yazdırma > Kalite > Gelişmiş Görüntüleme > Renk Düzeltme öğesine dokunun.

 2. Renk Düzeltme menüsünde Manuel > Renk Düzeltme İçeriği öğesine dokunun.

 3. Uygun renk dönüştürme ayarını seçin.

  Nesne türü

  Renk dönüştürme tabloları

  RGB Resim

  RGB Metin

  RGB Grafik

  • Canlı—Daha parlak, daha doygun renkler üretir ve gelen tüm renk formatlarına uygulanabilir.

  • sRGB Ekran—Bir bilgisayar monitöründe görüntülenen renklere yakın bir çıktı üretir. Fotoğraf baskısı için siyah toner kullanımı optimize edilir.

  • Ekran-Gerçek Siyah—Bir bilgisayar monitöründe görüntülenen renklere yakın bir çıktı üretir. Bu ayar tüm nötr gri seviyelerini oluşturmak için yalnızca siyah toner kullanır.

  • sRGB Canlı—sRGB Ekran renk düzeltmesi için daha yüksek bir renk doygunluğu kullanır. Siyah toner kullanımı ticari grafikleri yazdırmak için optimize edilir.

  • Kapalı

  CMYK Resim

  CMYK Metin

  CMYK Grafik

  • US CMYK—Renk düzeltmesini Specifications for Web Offset Publishing/Web Ofset Yayıncılığı Spesifikasyonları (SWOP) renk çıktısına yakınlaştırmak için uygular.

  • Euro CMYK—Renk düzeltmesini Euroscale renk çıktısına yakınlaştırmak için uygular.

  • Canlı CMYK—US CMYK renk düzeltme ayarının renk düzeltmesini arttırır.

  • Kapalı


Renkli yazdırma ile ilgili sık sorulan sorular

RGB renk nedir?

RGB renk, renkleri belirli bir rengi elde etmek için kullanılan kırmızı, yeşil ve mavi oranlarını belirterek tanımlayan bir yöntemdir. Doğada görülen çok sayıda rengi elde etmek için kırmızı, yeşil ve mavi renklerin değişik oranlarda bileşimleri kullanılır. Bilgisayar ekranları, tarayıcılar ve dijital kameralarda renklerin görüntülenmesi için bu yöntem kullanılır.

CMYK renk nedir?

CMYK renk, renkleri belirli bir rengi elde etmek için kullanılan mavi, kırmızı, sarı ve siyah oranlarını belirterek tanımlayan bir yöntemdir. Doğada görülen çok sayıda renk, camgöbeği, macenta, sarı ve siyah mürekkepler veya tonerler değişik oranlarda karıştırılarak yazdırılabilir. Matbaa makineleri, mürekkep püskürtmeli yazıcılar ve renkli lazer yazıcıları rengi bu şekilde elde eder.

Yazdırılacak bir belgede renkler nasıl belirlenir?

RGB veya CMYK renk bileşimlerini kullanarak belge rengini belirlemek ve değiştirmek için yazılım programları kullanılır. Daha fazla bilgi için yazılım programının Yardım konularına başvurun.

Yazıcı hangi rengi yazdıracağını nasıl bilir?

Bir belge yazdırılırken, her nesnenin türü ve rengi ile ilgili bilgiler yazıcıya gönderilir ve renk dönüşüm tablolarından geçirilir. Renk istediğiniz rengi oluşturmak için kullanılan uygun miktarlarda mavi, kırmızı, sarı ve siyah tonere dönüştürülür. Nesne bilgileri renk dönüştürme tablolarının uygulanmasını belirler. Örneğin, metinler için bir renk dönüşüm tablosu kullanılırken, fotoğraflar için farklı bir renk dönüşüm tablosu kullanmak mümkündür.

Manuel renk düzeltmesi nedir?

Manuel renk düzeltmesi etkinleştirildiğinde, yazıcı nesneleri işlemek için kullanıcı tarafından seçilen renk dönüşüm tablolarını kullanır. Manuel renk düzeltme ayarları yazdırılan nesnenin türüne (metin, grafik veya resim) bağlıdır. Ayrıca nesnenin renginin yazılım programında nasıl belirtildiğine (RGB veya CMYK bileşimleri) bağlıdır. Manuel olarak farklı bir renk dönüştürme tablosu uygulamak için bkz. Yazdırılan çıktıda renkleri değiştirme.

Yazılım programı renkleri RGB veya CMYK bileşimleriyle göstermiyorsa manuel renk düzeltmesi işe yaramaz. Renk ayarlarını yazılım programı veya bilgisayarın işletim sistemi kontrol ediyorsa da etkili olmaz. Birçok durumda, Renk Düzeltmesi'nin Otomatik olarak ayarlanması belgeler için tercih edilen renkleri üretir.

Belirli bir rengi (örneğin bir şirket logosundaki bir rengi) nasıl tutturabilirim?

Yazıcının Kalite menüsünden, dokuz Renk Örneği seti kullanılabilir. Bu ayarlar Yerleşik Web Sunucusu'nun Renk Örnekleri sayfasından da kullanılabilir. Herhangi bir örnek setinin seçilmesi yüzlerce renkli kutudan oluşan çok-sayfalı bir çıktı üretir. Seçilen tabloya bağlı olarak, her kutu bir CMYK veya RGB bileşimi içerir. Her kutunun görünüm rengi, kutu üzerinde etiketlenmiş CMYK veya RGB bileşimi, seçili renk dönüşüm tablosundan geçirilerek elde edilir.

Renk Örnekleri setlerini inceleyerek, rengi eşleştirilen renge en yakın kutuyu belirleyebilirsiniz. Kutunun üzerinde etiketlenen renk bileşimi bir yazılım programındaki nesnenin renk bileşimini değiştirmek için kullanılabilir. Daha fazla bilgi için yazılım programının Yardım konularına başvurun. Manuel renk düzeltme, seçili renk dönüşüm tablosunu belirli bir nesne için kullanmak için gerekebilir.

Belirli bir renk eşleştirme sorunu için kullanılmak üzere hangi Renk Örnekleri setinin seçileceği şunlara bağlıdır:

 • Kullanılan Renk Düzeltme ayarı (Otomatik, Kapalı veya Manuel)

 • Yazdırılan nesnenin türü (metin, grafik veya resim)

 • Nesnenin renginin yazılım programında nasıl gösterildiği (RGB veya CMYK bileşimleri)

Yazılım programı renkleri RGB veya CMYK bileşimleriyle göstermiyorsa Renk Örnekleri sayfası işe yaramaz. Ayrıca, bazı yazılım programları programda belirtilen RGB veya CMYK bileşimlerini renk yönetimi aracılığıyla düzeltir. Böyle durumlarda yazdırılan renk, Renk Örnekleri sayfasında görüntülenen renkle tam olarak aynı olmayabilir.

Baskıda renk filtresi kullanılmış gibi görünüyor

İşlem

Evet

Hayır

Adım 1

Renk Ayarı gerçekleştirin.

 1. Ana ekranda Ayarlar > Yazdırma > Kalite > Gelişmiş Görüntüleme > Renk Ayarı öğesine dokunun.

 2. Belgeyi yazdırın.


Baskı, renk filtresi kullanılmış gibi görünüyor mu?

2 adıma gidin.

Sorun çözüldü.

Adım 2

Renk Dengesi uygulayın.

 1. Ana ekranda Ayarlar > Yazdırma > Kalite > Gelişmiş Görüntüleme > Renk Dengesi öğesine dokunun.

 2. Ayarları yapın.

 3. Belgeyi yazdırın.


Baskı, renk filtresi kullanılmış gibi görünüyor mu?

Müşteri desteği ile iletişime geçin.

Sorun çözüldü.