Използвайте подходяща хартия, за да предотвратите задръстванията и да спомогнете за безпроблемен печат.
Винаги използвайте нова, неповредена хартия.
Преди зареждане на хартията се запознайте с препоръчителната страна за печат на хартията. Тази информация обикновено е посочена на опаковката на хартията.
Не използвайте хартия, която е срязана или подрязана на ръка.
Не смесвайте хартия от различен размер, вид или тегло в една и съща тава. Смесването води до задръствания.
Не използвайте хартия с покритие, освен ако не е специално предназначена за електрофотаграфски печат.
За повече информация вижте Указания за хартия и специални носители .
Следните характеристики на хартията влияят върху качеството на печат и надеждността. Вземете под внимание следните фактори, преди да отпечатвате върху тях.
Тавите могат да подават хартия с различни тегла. Хартия, по-лека от 60 г/м 2 (16 lb), може да не е достатъчно твърда, за да се подава правилно, което може да причини засядания. За повече информация вижте темата "Поддържани тегла на хартията".
Набръчкването е тенденцията хартията да се набръчква в краищата си. Ако се набръчка прекалено много, това може да доведе до проблеми с подаването на хартия. Набръчкване може да се появи, след като хартията премине през принтера, където е изложена на високи температури. Ако съхранявате хартията разопакована в горещи, влажни, студени или сухи условия, това може да доведе до набръчкване на хартията преди печат и може да създаде проблеми с подаването.
Гладкостта на хартията влияе директно върху качеството на печат. Ако хартията е прекалено груба, тонерът не може да отпечатва правилно. Ако хартията е прекалено гладка, това може да доведе до проблеми с подаването на хартия или качеството на печат. Препоръчваме да се използва хартия с 50 точки по Шефилд.
Количеството влага в хартията влияе както на качеството на печат, така и на способността на принтера да подава хартията правилно. Оставете хартията в оригиналната опаковка, докато не я използвате. Излагането на хартията на промени във влагата, може да понижи качеството й.
Преди печата оставете хартията в нейната оригинална опаковка в продължение на 24 до 48 часа. Средата, в която се съхранява хартията, трябва да бъде същата, като тази на принтера. Удължете времето няколко дни, ако условията на съхранение или транспортиране се различават много от експлоатационните условия на принтера. Дебелата хартия може да изисква по-продължителен период на кондициониране.
Влакното се отнася до подравняването на влакната на хартията в един лист хартия. Влакната са или дълги , които се простират по дължината на хартията, или къси , които се простират по ширината на хартията. За препоръчваната посока на влакната вижте темата "Поддържани тегла на хартията".
Най-висококачествената ксерографска хартия е направена от 100 процентово химическо обработено пулпово дърво. Това съдържание осигурява на хартията висока степен на стабилност, което води до по-малко проблеми с подаването и по-добро качество на печат. Хартията, която съдържа влакна като памук, може да повлияе неблагоприятно на работата с хартия.
Следните видове хартия не се препоръчват за употреба с принтера:
Химически обработени хартии, които се използват за правене на копия без пигментен слой за копиране. Те са известни и като хартии без пигментен слой за копиране, копирна хартия без пигмент (CCP) или хартия, която не изисква пигмент (NCR).
Предварително отпечатани хартии с химикали, които може да замърсят принтера.
Предварително отпечатани хартии, които могат да се влияят от температурата във фиксиращия модул на принтера.
Предварително отпечатани хартии, които изискват регистрация (точното място на отпечатване върху страницата), по-голяма от ±2,3 мм (±0,09 in). Например форми за оптично разпознаване на знаци (OCR).
В някои случаи регистрацията може да се регулира със софтуерно приложение за успешно отпечатване на тези формуляри.
Хартии с покритие (гумирани), синтетични хартии или термични хартии.
Хартии с необработени страни, грапави или сериозно текстурирана повърхност или набръчкани хартии.
Хартии, които не съответстват на EN12281:2002 (Европа).
Хартия, която тежи по-малко от 60 г/м 2 (16 lb).
Формуляри или документи с няколко слоя.
Lexmark работи за намаляване на въздействието на хартията върху околната среда, като предоставя на клиентите избор при печатането. Един от начините, по които постигаме това, е като тестваме продуктите, за да гарантираме, че могат да се използват рециклирани хартии – по-специално хартии, произведени с 30%, 50% и 100% рециклирано съдържание след потребление. Нашето очакване е рециклираните хартии да се представят толкова добре, колкото и първичните в нашите принтери. Въпреки че не съществува официален стандарт за използването на хартия в офис оборудването, Lexmark използва европейския стандарт EN 12281 като стандарт за минимум свойства. За да се осигури широк обхват на тестовете, тестовата хартия включва 100% рециклирани хартии от Северна Америка, Европа и Азия, а тестовете се провеждат при относителна влажност 8 – 80%. Тестването включва двустранен печат. Могат да се използва офис хартии, съдържащи възобновяеми или рециклирани материали, както и без съдържание на хлор.
Използвайте тези указания за съхраняване на хартия, което ще Ви помогне за избягването на засядане на хартията и неравномерно качество на печат:
Съхранявайте хартията в оригиналната опаковка в същата среда, в която съхранявате и принтера, в продължение на 24 до 48 часа преди печат.
Удължете времето няколко дни, ако условията на съхранение или транспортиране се различават много от експлоатационните условия на принтера. Дебелата хартия може да изисква по-продължителен период на кондициониране.
За най-добри резултати съхранявайте хартията на места, където температурата е 21 °C (70 °F), а относителната влажност е 40 процента.
Повечето производители на етикети препоръчват отпечатване в температурен диапазон 18 – 24 °C (65 – 75 °F) с относителна влажност между 40 и 60 процента.
Съхранявайте хартията в кутии, на палет или рафт, а не на пода.
Съхранявайте отделните пакети върху хоризонтална повърхност.
Не съхранявайте нищо върху отделните опаковки хартия.
Изваждайте хартията от кутията или опаковката само когато сте готови да я заредите в принтера. Кутията и опаковката помагат за запазване на хартията чиста, суха и гладка.
Използвайте хартия с влакна по дължината на хартията.
Използвайте само формуляри и бланки, които са отпечатани чрез офсетов литографски или гравиран процес на печат.
Избягвайте хартия с груба или силно текстурирана повърхност.
Използвайте мастила, които не са засегнати от смолата в тонера. Мастила, които са устойчиви на окисление или с маслена основа, обикновено отговарят на тези изисквания; латексовите мастила не отговарят.
Преди да закупите големи количества, отпечатайте проби върху предварително отпечатани формуляри и бланки, който смятате да използвате. Така ще прецените дали мастилото на предварително отпечатания формуляр или бланка ще повлияе на качеството на печат.
В случай на съмнение се свържете с доставчика си на хартия.
Когато отпечатвате върху бланки, заредете хартията в правилната за Вашия принтер ориентация. За повече информация вижте Указания за хартия и специални носители .
Забележки:
Тава за 520 листа, тава за 520 листа с шкаф, тава за 3 x 520 листа и двойна входна тава за 2520 листа |
Многоцелево подаващо устройство |
Тава за пликове |
Допълнителна тава за 2000 листа |
---|---|---|---|
60 – 256 г/м 2 (12 – 68 lb) |
60 – 216 г/м 2 (12 – 57 lb) |
75 – 90 г/м 2 (20 – 24 lb) |
60 – 216 г/м 2 (12 – 57 lb) |
Забележки: