Použitím vhodného papíru zabráníte jeho uvíznutí a pomůžete zajistit bezproblémový tisk.
Vždy používejte nový, nepoškozený papír.
Před vložením papíru si zjistěte, která strana je doporučena pro tisk. Tyto informace jsou obvykle uvedeny na balení papíru.
Nepoužívejte papír, který je nastříhaný nebo nařezaný ručně.
Nevkládejte do stejného zásobníku papíry různého formátu, typu nebo gramáže. Směšování různých papírů povede k jejich uvíznutí.
Nepoužívejte potahované papíry, pokud nejsou výslovně určené pro elektrofotografický tisk.
Další informace naleznete v příručce Průvodce papírem a speciálními médii .
Následující charakteristiky papíru mají vliv na kvalitu a spolehlivost tisku. Při tisku vezměte v úvahu následující faktory.
Zásobníky mohou podávat papír různých gramáží. Papír lehčí než 60 g/m 2 (16 lb) nemusí být dostatečně tuhý pro správné podávání, a může tak docházet k jeho uvíznutí. Další informace naleznete v části „Podporované gramáže papíru“.
Prohýbání je tendence papíru ohýbat se na okrajích. Přílišné vlnění může způsobit problémy s podáváním papíru. Zvlnění může nastat poté, co papír projde tiskárnou, kde je vystaven vysokým teplotám. Uložení rozbaleného papíru v příliš teplém, vlhkém, chladném nebo suchém prostředí může vést ke zvlnění papíru a v důsledku toho k problémům při podávání.
Hladkost papíru má přímý vliv na kvalitu tisku. Je-li papír příliš hrubý, toner se do něj nemůže řádně zapéct. Je-li papír příliš hladký, může to způsobit problémy s podáváním a kvalitou tisku. Doporučujeme používat papír s hladkostí 50 Sheffieldových bodů.
Množství vlhkosti v papíru ovlivňuje jak kvalitu tisku, tak schopnost tiskárny papír správně podávat. Než papír použijete, ponechejte ho v originálním obalu. Vystavení papíru změnám vlhkosti může vést ke zhoršení vlastností papíru.
Před tiskem uchovávejte papír v původním obalu po dobu 24 až 48 hodin. Prostředí, ve kterém je papír uložen, musí být stejné jako tiskárna. Prodlužte tuto dobu o několik dní v případě, kdy prostředí skladování nebo dopravy je velmi odlišné od prostředí tiskárny. Silný papír může také vyžadovat delší dobu pro přizpůsobení podmínkám.
Vláknem se rozumí směr papírových vláken v listu papíru. Vlákna mohou být podélná : uložená po délce papíru, nebo příčná : uložená na šířku papíru. Doporučený směr vláken naleznete v tématu „Podporované gramáže papíru“.
Většina vysoce kvalitních xerografických papírů je vyrobena ze 100% chemicky ošetřeného rozmělněného dřeva. To dává papíru vysoký stupeň stability s menším množstvím problémů při podávání papíru a s lepší kvalitou tisku. Papír obsahující vlákna jako bavlna negativně ovlivňuje manipulaci s papírem.
Při použití s tiskárnou se nedoporučují následující typy papíru:
Chemicky ošetřené papíry, které se používají k vytváření kopií bez uhlového papíru. Jsou také známé jako samopropisovací, samokopírovací (CCP) nebo bezuhlíkové papíry (NCR).
Předtištěné papíry obsahující chemické látky, které mohou znečistit tiskárnu
Předtištěné papíry, na které může nepříznivě působit teplota zapékače tiskárny.
Předtištěné papíry vyžadující soutisk (přesné umístění tisku na stránce) větší než cca 2,3 mm. Například formuláře rozpoznávání písma (OCR).
Někdy je možné soutisk nastavit pomocí softwarové aplikace a tisknout bez problémů i na tyto formuláře.
Potahované papíry (smazatelné bankovní), syntetické papíry nebo papíry pro tepelný tisk
Papíry s hrubým okrajem, hrubým či výrazným povrchem nebo zprohýbané papíry.
Papíry, které nesplňují normu EN12281:2002 (Evropskou).
Papíry s gramáží nižší než 60g/m 2 .
Vícedílné formuláře nebo dokumenty.
Společnost Lexmark se snaží snížit dopad papíru na životní prostředí tím, že zákazníkům nabízí různé možnosti v oblasti tisku. Jedním z námi používaných způsobů je testování produktů, abychom mohli zajistit, že bude možné používat recyklovaný papír – konkrétně papíry vyrobené s 30 %, 50 % a 100 % recyklovaného obsahu. Očekáváme, že recyklovaný papír bude v našich tiskárnách fungovat stejně dobře jako nově vyrobený papír. Přestože pro papíru používaný s kancelářským vybavením neexistuje žádná oficiální norma, společnost Lexmark používá evropskou normu EN 12281 jako standard popisující minimální vlastnosti. Aby byla zajištěna dostatečná šíře testování, patří mezi testované papíry 100% recyklované papíry ze Severní Ameriky, Evropy a Asie. Testy se provádějí při relativní vlhkosti 8–80 %. Testování zahrnuje oboustranný tisk. Lze použít jak kancelářský papír s obnovitelným či recyklovaným obsahem, tak i papír bez obsahu chloru.
Dodržujte následující pravidla pro skladování papíru, abyste zabránili uvíznutí papíru a nerovnoměrné kvalitě tisku:
Před tiskem připravte papír tak, že jej na 24 až 48 hodin uložíte do původního obalu ve stejném prostředí, kde je umístěna tiskárna.
Prodlužte tuto dobu o několik dní v případě, kdy prostředí skladování nebo dopravy je velmi odlišné od prostředí tiskárny. Silný papír může také vyžadovat delší dobu pro přizpůsobení podmínkám.
K dosažení co nejlepších výsledků skladujte papír v prostředí s teplotou přibližně 21 °C (70 °F) a relativní vlhkostí vzduchu 40 %.
Většina výrobců štítků doporučuje tisknout při teplotě v rozsahu 18 až 24 °C (65 až 75 °F) a relativní vlhkosti vzduchu 40 až 60 %.
Papír skladujte v krabicích a spíše na paletě nebo na polici než přímo na zemi.
Jednotlivá balení skladujte položená na rovném povrchu.
Na jednotlivá balení papíru nic nepokládejte.
Papír vyndávejte z krabice nebo z obalu až tehdy, když ho budete vkládat do tiskárny. Papír uložený v krabici a v obalu zůstane čistý, suchý a rovný.
Používejte papír s dlouhými vlákny.
Použijte pouze předtištěné formuláře a hlavičkové papíry tištěné offsetem nebo z rytiny.
Nepoužívejte papíry s hrubým nebo výrazně strukturovaným povrchem.
Použijte inkousty, které nejsou ovlivněny pryskyřicí v toneru. Inkousty, které jsou založeny na oxidaci nebo olejovém základě, obecně splňují tyto požadavky. Latexové inkousty tyto požadavky splňovat nemusí.
Před zakoupením většího množství předtištěných formulářů a hlavičkových papírů vytiskněte několik zkušebních výtisků na zvažované předtištěné formuláře a hlavičkové papíry. Tím zjistíte, zda inkoust předtištěného formuláře nebo hlavičkového papíru ovlivňuje kvalitu tisku.
Pokud máte pochybnosti, kontaktujte svého dodavatele papíru.
Při tisku na hlavičkový papír vložte papír ve správné orientaci pro vaši tiskárnu. Další informace naleznete v příručce Průvodce papírem a speciálními médii .
Poznámky:
zásobník na 520 listů, zásobník na 520 listů se skříňkou, zásobník na 3 × 520 listů a dvojitý zásobník na 2520 listů |
Univerzální podavač |
Zásobník obálek |
Volitelný zásobník na 2 000 listů |
---|---|---|---|
60-256 g/m 2 (12–68 lb) |
60–216 g/m 2 (12–57 lb) |
75–90 g/m 2 (20–24 lb) |
60–216 g/m 2 (12–57 lb) |
Poznámky: