Štítky alebo materiály citlivé na tlak sú viacvrstvové materiály, ktoré obsahujú rôzne kombinácie lícnych častí (potlačiteľného materiálu), lepidla a odstrániteľných ochranných podkladov (podložiek). Tieto vrstvy môžu viesť k vzniku hrubého materiálu, s ktorým sa ťažko manipuluje.
Štítky patria medzi tlačové materiály, ktoré sú pre každú tlačiareň najnáročnejšie z hľadiska spoľahlivého podávania a tlače. Vďaka faktorom ako teplota, tlak a trasa papiera môže byť tlač na štítky dosť náročná. Napríklad fixácia si môže vyžadovať teploty až do 225 °C (437 °F) a tlak až do 25 psi. Teploty v jednotlivých tlačiarňach sa líšia. Pozrite si časť, ktorá sa týka vašej tlačiarne. Ťažké štítky môžu absorbovať teplo, čo má vplyv na priľnavosť toneru a kvalitu tlače a spôsobuje delamináciu.
V ponuke Papier nastavte veľkosť, typ, textúru a hmotnosť papiera tak, aby zodpovedali štítkom vloženým v zásobníku.
Vytlačte si vzorky štítkov skôr, než ich nakúpite vo veľkých množstvách.
Používajte štítky určené špeciálne pre laserové tlačiarne.
Nepoužívajte štítky so zadnou stranou z mastného materiálu.
Nepoužívajte štítky s odhalenými lepiacimi časťami.
Používajte plné hárky so štítkami. Pri použití hárkov len čiastočne pokrytých štítkami sa môže stať, že sa štítky počas tlače odlepia a spôsobia zaseknutie. Hárky len čiastočne pokryté štítkami navyše znečisťujú tlačiareň a kazetu lepiacimi látkami, čo môže viesť k zneplatneniu záruky tlačiarne a tonerovej kazety.
Pred vložením štítkov ohnite, rozdeľte a zarovnajte ich okraje.
Používajte iba hárky so štítkami, na ktorých nie sú žiadne medzery medzi štítkami.
Netlačte nepretržite veľké množstvá štítkov.
Nepoužívajte štítky s povrchovou úpravou alebo apretúrou, ktorá zaisťuje odolnosť štítkov voči vode.
Štítky nechajte prejsť tlačiarňou len raz, pretože inak sa tlačiareň znečisťuje.
Hárky so štítkami vkladajte koncami štítkov dopredu.
Používajte papier s dlhým vláknom namiesto papiera s krátkym vláknom, ktorý má tendenciu ľahšie sa zvlniť.
Posúďte návrhy štítkov v spolupráci s konvertorom alebo dodávateľom, ktorý má rozsiahle znalosti o štítkoch a laserových tlačiarňach, aby ste sa uistili, že používate správny typ štítkov.
Viac informácií o podpore tlače na štítky na vašej tlačiarni nájdete v časti Podpora pre papier pre konkrétnu tlačiareň .
Štítky sa skladajú z troch základných častí: podložky, lepidla a lícnej časti. Štítky tiež môžu mať povrchovú úpravu, ktorá ovplyvňuje tlač. Ak chcete predísť odlepovaniu štítkov, postupujte podľa odporúčaných pokynov na návrh štítkov. Odlepené štítky môžu spôsobovať zaseknutia. Ak sa hárok zasekne vo fixačnej jednotke, štítok alebo lepidlo sa tiež môže začať topiť. Výber vhodných materiálov pre každú z týchto súčastí štítka pomáha zaistiť spoľahlivú tlač.
Podložka , ktorá je označovaná aj ako nosič alebo podklad, je materiál, na ktorom je štítok pripevnený. Podložka prenáša štítok cez tlačiareň a priamo ovplyvňuje spoľahlivosť podávania. Hmotnosti a konštrukcia podložiek sa líšia v závislosti od použitej potlačiteľnej lícnej vrstvy. Ďalšie informácie nájdete v časti Lícna časť (potlačiteľná vrstva) .
Preferujú sa podložky na báze tkaniny, papiera, poréznych a plochých materiálov. S podložkami konštruovanými pre použitie s vysokorýchlostnými laserovými tlačiarňami (s výkonom 50 a viac strán za minútu) nemusíte dosiahnuť prijateľné výsledky.
Podložka sa musí ľahko ohýbať a po uvoľnení tlaku sa musí vrátiť do pôvodného tvaru. Formy, ktoré zostávajú ohnuté, môžu spôsobovať zasekávanie papiera alebo poškodenie okraja hárka. Toto ohnutie má vplyv na staršie modely tlačiarní, ktoré na oddeľovanie hárkov používajú systém rohových štítov namiesto mechanizmu preberacieho valca.
Niektoré materiály podložiek, ktoré sa používajú v konštrukciách citlivých na tlak, sa označujú ako štítkové papiere . Štítkový papier je kalandrovaný, superkalandrovaný alebo jednostranne povrchovo upravovaný papier v úprave MF (strojom hladený papier) alebo EF (anglická úprava). MF má rôzne stupne hladkosti povrchu. Hladkosť povrchu závisí od toho, koľkokrát papier počas výroby prechádza cez valce (za mokra alebo za sucha). EF je bez povrchovej úpravy a má menej lesklý vzhľad. Štítkové papiere sa tiež môžu používať ako lícna časť pre produkty z papiera citlivého na tlak, ako sú napríklad materiály používané v konštrukcii foriem na duálnu rotačnú tlač.
Superkalandrovaním vznikajú vysoko lesklé povrchy, ktoré môžu byť šmykľavé. Niektoré superkalandrované podložky spôsobujú tlačiarňam problémy so spoľahlivosťou preberania a podávania. Neodporúčame používať superkalandrované podložky určené pre vysokorýchlostné laserové tlačiarne (s výkonom 50 a viac strán za minútu).
Niektoré konštrukcie citlivé na tlak používajú sulfátované podložky alebo bielené podložky. Sulfátované podložky sú vyrobené zo sulfátcelulózy a s úpravou MF alebo MG (jednostranne hladký papier). Väčšina MG papierov má vysoký lesk. Vysoko lesklé a glazované povrchy môžu zvyšovať zošikmenie a mechanizmus podávania v tlačiarni s nimi dokáže manipulovať so zníženou spoľahlivosťou. S niektorými sulfátovanými podložkami je možné dosiahnuť prijateľné výsledky, dôrazne sa však odporúča, aby ste pri konštrukciách citlivých na tlak vykonali rozsiahle testovanie.
Podložky na báze tkaniny alebo papiera znižujú znečistenie vnútra tlačiarne a zvyšujú účinnosť podávania. Šmykľavé a neporézne podložky sa ťažšie podávajú a zvyšujú hromadenie tonera vo fixačnej jednotke a na podpornom valci. Drsné podklady môžu zvýšiť trenie na trase papiera, čo môže viesť k šikmému podávaniu a zaseknutiu. Materiál lícnej strany podložky musí mať bod topenia, ktorý mu umožňuje odolať teplotám vo fixačnej jednotke, ktoré môžu dosiahnuť až 225 °C (437 °F). V odkrytej oblasti so šírkou maximálne 3 mm (0,12 palca) môže byť materiál lícnej strany vystavený týmto teplotám, a to môže viesť k jeho topeniu alebo k znečisteniu fixačnej jednotky.
Nadmerné množstvo papierového prachu z podložky môže ovplyvniť kvalitu tlače. Ak pri konverzii podložky vzniká nadmerné množstvo papierového prachu, zabalený materiál môže obsahovať tieto nečistoty, ktoré potom skončia v tlačiarni. Keďže tieto materiály tiež prechádzajú tlačiarňou, môžu ovplyvniť kvalitu tlače. Ďalšie informácie o podložkách vám poskytne dodávateľ štítkov.
Existujú tri základné typy lepidiel štítkov: odstrániteľné, trvalé a polotrvalé (nízkoteplotné). Pri správnom návrhu sa s tlačiarňou môžu používať všetky typy. Akrylové lepidlá sú vo všeobecnosti vhodnejšie pre tlačiarne používajúce rezané štítky.
Najväčším problémom pri tlači, ktorý súvisí s lepidlom, je znečistenie tlačiarne a kazety. Tieto lepidlá sú polokvapalné a môžu obsahovať prchavé zložky. Ak sa hárok zasekne vo fixačnej jednotke, lepidlo sa môže topiť, znečistiť časti tlačiarne alebo uvoľňovať výpary. Ak chcete predísť pôsobeniu lepidla na vodiace lišty, hnacie valce, nabíjací valec, fotovalec, prenosový valec a detašovacích prvkov na trase papiera, používajte plné hárky so štítkami.
Zónová povrchová úprava znamená umiestnenie lepidla len tam, kde je to potrebné. Papierové štítky a integrované formy zvyčajne používajú zónovú povrchovú úpravu. Nelepivý okraj s rozmerom 1 mm (0,04 palca) okolo vonkajšieho okraja hárka so štítkami tiež umožňuje dosiahnuť dobré výsledky. Viac informácií o návrhu štítkov pre tlačiareň vám poskytne výrobca lepidla alebo dodávateľ štítkov.
Matrica s odkrytým okrajom okolo vonkajšieho okraja v kombinácii s lepidlom, ktoré nepresakuje, pomáha predchádzať znečisteniu lepidlom. Tento návrh vyžaduje pevnejší základný materiál, ktorý zabraňuje poškodeniu pri zarovnaní hárka s referenčným okrajom. Vinylové a polyesterové štítky sú vo všeobecnosti vhodné pre tento návrh. Návrhy pre tlač na papier a duálnu rotačnú tlač môžu vyžadovať testovanie na zistenie, ktorý podklad prináša dobré výsledky.
Uistite sa, že štítky budú pevne držať, zostanú prichytené na podložke a neodlepia sa v tlačiarni. Lepidlá by mali odolať tlaku do 25 psi a teplotám 225 °C (437 °F) vo fixačnej jednotke bez odvrstvenia, vytvárania nebezpečných výparov alebo presakovania okolo okrajov štítkov, perforácie alebo výrezov. Pevnosť v šmyku by mala byť dostatočná na zabránenie vytváraniu lepivých pruhov. Viac informácií získate od dodávateľa štítkov.
Papier, vinyl a polyester sú najbežnejšie materiály, ktoré sa používajú ako potlačiteľná vrstva. Potlačiteľná vrstva musí odolať teplotám až do 225 °C (437 °F) tlakom až do 25 psi. Viac informácií získate od dodávateľa štítkov.
Potlačiteľný materiál pozorne otestujte, aby ste sa uistili, že sa bude dať použiť s tlačiarňou.
Povrchová úprava iných než papierových štítkov môže byť na báze látok rozpustných vo vode alebo v rozpúšťadlách. Vyhnite sa povrchovej úprave obsahujúcej chemické látky, z ktorých sa pri zahrievaní alebo vystavení tlaku uvoľňujú nebezpečné výpary. Povrchová úprava ovplyvňuje kvalitu tlače, spoľahlivosť podávania a priľnavosť tonera na lícnu časť. Povrchová úprava musí odolať teplotám až do 225 °C (437 °F) a tlakom až do 25 psi na 100 milisekúnd, aby nepoškodili fixačnú jednotku.
Povrchová úprava na báze látok rozpustných vo vode zvyčajne dosahuje vyššiu vodivosť než povrchová úprava na báze látok rozpustných v rozpúšťadlách a tiež sťažuje fixáciu. V niektorých prípadoch použitia povrchovej úpravy na báze látok rozpustných vo vode a ťažkých podložiek môže fixácia poklesnúť pod úroveň prijateľnosti. Povrchová úprava na báze látok rozpustných v rozpúšťadlách zvyčajne dosahuje nižšiu vodivosť. V prípade niektorých povrchových úprav na báze látok rozpustných v rozpúšťadlách je možno dosiahnuť prijateľnú fixáciu aj pri použití ťažších podložiek.
Pri použití povrchovej úpravy na štítkoch s ťažšími podložkami môže dôjsť k zníženiu kvality tlače. Používanie ľahšej podložky môže znížiť výskyt striekancov. Štítky pozorne otestujte, aby ste sa uistili, že povrchová úprava sa bude dať použiť s tlačiarňou.
Materiály používané pri tvorbe štítkov majú celú škálu vlastností, ktoré môžu ovplyvniť tlač. Materiál štítkov a samotné lepidlo obsahujú prchavé zložky. Odporúčame materiály emitujúce len minimum prchavých zložiek pri teplotách do 160 °C (320 °F). Prchavé zložky s nízkym bodom varu produkujú emisie pri zahriatí vo fixačnej jednotke a môžu uvoľňovať výpary, ktoré môžu poškodiť tlačiareň.
Predtlačené atramenty môžu tiež spôsobiť znečistenie tlačiarne a môžu sa nachádzať na jednej alebo oboch stranách hárka so štítkami.
Pred kúpou veľkého množstva štítkov nezabudnite štítky dôkladne otestovať s tlačiarňou.
Štítky s matricou s odkrytým okrajom nemajú žiadnu plochu okolo vonkajšieho okraja rezaného listu. Štítky s matricou s úplným pruhom nemajú výrezy okolo štítkov a medzi sebou. Táto vlastnosť umožňuje ich jednoduché odlepovanie od podkladu.
Štítky s priliehajúcimi okrajmi k sebe úplne priliehajú a nie je medzi nimi žiadny voľný priestor. Vyhnite sa používaniu štítkov s priliehajúcimi okrajmi bez matrice s odkrytým okrajom.
Vyrezávané štítky obsahujú oblasť bez potlače medzi jednotlivými štítkami. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, netlačte na plochu vo vzdialenosti do 2,3 mm (0,09 palca) od okraja štítka, perforácií alebo výrezov štítka.
Ak používate štítky s priliehajúcimi okrajmi alebo vyrezávané štítky, dajte pozor, aby nedošlo k znečisteniu lepidlom. Štítky používajú rôzne úrovne a typy lepidla a rôzne materiály podložiek a papiere lícnej vrstvy. Lepidlo môže presakovať zo všetkých štítkov. Dajte pozor, aby výrezy neobsahovali žiadne lepivé pruhy. Ak chcete zabrániť znečisteniu lepidlom, použite zónovú povrchovú úpravu alebo lepidlo s nelepivým okrajom s veľkosťou minimálne 1 mm (0,04 palca).
Ak sa nepoužíva zónová povrchová úprava, odporúčame matricu s odkrytým okrajom. Matrica s odkrytým okrajom sa líši v závislosti od lícnej vrstvy, podložky a lepiacich materiálov. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené pokyny na používanie matrice s odkrytým okrajom.
Typ média |
Celková hmotnosť štítka |
Odstránenie matrice okraja |
Umiestnenie |
---|---|---|---|
* Použite nepresakujúce lepidlo. |
|||
Papier* (rezané listy alebo duálna rotačná tlač) |
140 – 180 g/m 2 |
1,6 mm (0,0625 palca) |
215,9 mm (8,5 palca) na čelnom okraji 279,4 mm (11 palcov) na vodiacom okraji (strane ľavého okraja) |
Vinyl |
265 – 216 g/m 2 |
||
Polyester a ostatné médiá |
Rôzna |
Používanie štítkov na rezaných listoch s lepidlom aplikovaným po okraj hárka znečisťuje tlačiareň a vedie k strate záruky na tlačiareň a kazety.
Pri používaní materiálov citlivých na tlak bez zónovej povrchovej úpravy si vyberte štítky s priliehajúcimi okrajmi bez lepivých pruhov a s matricou s odkrytým okrajom. Ak je matrica s úplným pruhom súčasťou návrhu finálneho produktu, potom tlačte pred odstránením matrice. Ak matrica musí byť odstránená pred tlačou, zaoblite všetky rohy a zaistite, aby lepidlo nebolo odkryté.
Papierové štítky na rezaných listoch sú vo všeobecnosti vhodné na použitie s tlačiarňou.
Povrchová úprava alebo apretúra na dosiahnutie odolnosti papiera voči kvapalinám znižuje priľnavosť tonera a zvyšuje riziko znečistenia fixačnej jednotky tonerom. Papierové štítky by svojou hmotnosťou a tvrdosťou mali byť ekvivalentné minimálne 20-librovému dokumentovému xerografickému papieru.
Zostavenie foriem na duálnu rotačnú tlač zahŕňa spájanie kotúčov dvoch rôznych materiálov (zvyčajne papiera citlivého na tlak a dokumentového papiera) a následnú konverziu na produkt vo forme rezaných listov. Táto konštrukcia vyžaduje matricu s odkrytým okrajom. Podložka musí byť dostatočne pevná, aby odolala silám, ktoré na ňu pôsobia pri preberaní v tlačiarni. Oba materiály musia byť dostatočne tenké, aby hárky mohli ležať v zásobníku papiera. Rozdiely v hrúbke môžu spôsobiť nahrnutie materiálov k čelnému okraju formy, čo môže negatívne ovplyvniť podávanie.
Odporúča sa, aby čelný okraj štítkov bol hrubší než prekrytie na duálnu rotačnú tlač, aby sa zaistilo ploché ukladanie hárkov v zásobníku. Štítky by mali byť v zásobníku uložené lícnou stranou nadol. Orientujte štítky v zásobníku tak, aby sa oblasť citlivá na tlak podávala do tlačiarne ako prvá. Na štítkoch by sa nemali nachádzať žiadne odkryté lepiace plochy v oblasti prekrytia ani nikde inde pozdĺž prednej alebo zadnej strany štítku.
Pozdĺž okrajov prekrytia sa odporúča používať nelepivý pruh so šírkou minimálne 1 mm (0,04 palca). Ak chcete pomôcť zabrániť šmýkaniu materiálu vo fixačnej jednotke, odporúča sa použiť vrúbkovanie,ktoré zdrsní odkrytú silikónovú plochu pri lepivom spoji.
Lícna časť formy na duálnu rotačnú tlač je zvyčajne papier citlivý na tlak, a preto sa na formy na duálnu rotačnú tlač vzťahujú pokyny na používanie papierových štítkov.
Nasledujúci diagram znázorňuje odporúčaný návrh formy na duálnu rotačnú tlač. Oblasť bez potlače sa môže líšiť v závislosti od modelu tlačiarne.
A |
Čelný okraj |
B |
Oblasť bez potlače |
C |
Prekrytie |
D |
Papier |
E |
Oblasť citlivá na tlak |
F |
Oblasť bez potlače |
G |
Referenčný okraj |
H |
Odkrytý okraj |
I |
Okraj podložky |
Vinylové štítky sa dajú dobre použiť v rámci špecifikovaných parametrov návrhu. Sú citlivé na teplo, takže podložky musia byť dostatočne hrubé, aby absorbovali nadbytočné teplo a zabránili topeniu. Matrica s úplným pruhom môže spôsobiť znečistenie lepidlom. Tenké podložky alebo nízka odolnosť voči ťahu môžu viesť k odlupovaniu štítkov vo vnútri tlačiarne, čo si vyžiada servis tlačiarne.
Materiály s nižšími bodmi topenia podložky než je teplota fixačnej jednotky môžu v dôsledku problémov s podávaním vyžadovať odkryté oblasti čelného a koncového okraja s rozmermi maximálne 1,6 mm. Odporúča sa, aby podložka bola vyrobená z materiálu, ktorý dokáže odolať teplote fixačnej jednotky, čo umožňuje eliminovať zmenu odkrytých oblastí z 3 mm na 1,6 mm.
Pri použití odkrytej oblasti s rozmerom 1,6 je veľmi dôležité, aby tolerancia 1,6 mm bola dôsledne dodržaná. Pri odkrytej oblasti menšej ako 1,6 mm je vysoko pravdepodobné, že dôjde k znečisteniu lepidlom.
Vinyly nemajú schopnosť absorbovať, čo vedie k hromadeniu tonera vo fixačnej jednotke, ktorá tak vyžaduje špeciálnu údržbu. Viac informácií o údržbe tlačiarne nájdete v dokumentácii dodanej s tlačiarňou. Vinyly môžu vyžadovať povrchovú úpravu na zaistenie dobrej priľnavosti tonera. Pri používaní vinylových štítkov sa môže vyžadovať inštalácia olejového čističa fixačnej jednotky.
Polyesterové štítky sú menej citlivé na teplo, ale zároveň neabsorbujú. Podklady pre polyesterové štítky môžu byť tenšie, ale požiadavky na povrchové vrstvy a čistenie sú podobné ako pri vinylových štítkoch.
Na vytvorenie integrovaných foriem konvertor používa lepidlá topiace sa tepla na nanášanie lepidla a podložky štítkov na základný materiál (zvyčajne papier).
Pretečenie lepidla, rozpoznateľné podľa zmeny farby lícnej časti, môže v prípade týchto foriem spôsobovať problémy. Olej tiež môže ešte pred konverziou migrovať na zadný povrch podkladu, keď sa tento nachádza v kotúči. Tieto formy môžu byť šmykľavé a preberací mechanizmus tlačiarne nemusí byť schopný premiestniť všetky hárky zo zásobníka do tlačiarne. Prítomnosť oleja na zadnej strane podložky môže viesť k častejšiemu zasekávaniu a nesprávnemu podávaniu.
Lepidlo na týchto formách sa bežne vyskytuje na dvoch alebo štyroch stranách (nelepivý pruh na dvoch alebo štyroch okrajoch). Odporúča sa navrhnúť 1-milimetrový (0,04-palcový) nelepivý pruh (zónovú úpravu) na všetkých štyroch okrajoch.
Pri tlači na integrované formy so základným materiálom po dĺžke vlákna umiestnite formu do zásobníka tak, aby papierová časť formy vstupovala do tlačiarne ako prvá. Časť formy, ktorá je citlivá na tlak, otočte smerom k ľavému okraju pri orientácii na výšku. Pri integrovaných formách so základným materiálom po šírke vlákna umiestnite formu do zásobníka tak, aby časť citlivá na tlak vstupovala do tlačiarne ako prvá.
Vďaka jedinečnej konštrukcii integrovaných foriem sa môžu vyskytnúť problémy so stohovaním vo výstupnej priehradke. Ak vyskytnú problémy so stohovaním týchto foriem, kontaktujte svojho zástupcu.
Tlačte len na plné hárky so štítkami. Pri použití hárkov s chýbajúcimi štítkami sa môže stať, že sa štítky počas tlače odlepia a spôsobia zaseknutie papiera. Neúplné hárky tiež môžu zanechávať znečistenie na tlačiarni a kazete, čo môže viesť k strate servisnej záruky na tlačiareň a kazetu.
Štítky nepodávajte cez tlačiareň viac ako raz. Môže to spôsobiť znečistenie kazety a iných súčastí lepidlom.
V závislosti od modelu tlačiarne a počtu tlačených štítkov si tlač štítkov môže vyžiadať špeciálnu údržbu tlačiarne. Viac informácií o tlači na štítky nájdete v časti Podpora pre papier pre konkrétnu tlačiareň .
Ak sa kvalita tlače začína znižovať pri tlači na vinylové štítky, potom postupujte takto:
Tlačte na päť hárkov papiera.
Počkajte približne päť sekúnd.
Tlač na ďalších päť hárkov papiera.
Na zachovanie spoľahlivosti podávania v tlačiarni opakujte tento čistiaci postup pri každej výmene kazety s tonerom.
Vzhľadom na svoju špeciálnu konštrukciu štítky zvyčajne nie sú potlačené z oboch strán. Potlač hárka so štítkami z oboch strán však je možná pri dodržaní určitých pokynov pri návrhu, konštrukcii a použití.
Pri vývoji papierového štítka pre obojstrannú potlač konvertor musí zabezpečiť, aby štítok poskytoval ochranu proti znečisteniu a zanášaniu. Znečistenie má za následok problémy s podávaním papiera a zasekávanie papiera.
Odporúčame vám používať hárky so štítkami, na ktorých plocha okolo štítkov nie je lepivá. Uistite sa, že štítky odolajú teplotám do 225 °C (437 °F) a tlakom do 25 psi a neoddelia sa.
Podľa potreby použite väzby štítkov. Tieto malé nevyrezané oblasti (približne 1,6 mm alebo 0,06 palca) pomáhajú stabilizovať hárok so štítkami a zabraňujú trhaniu v mieste perforácie a výrezov počas tlače. Väzby štítkov tiež zabraňujú predčasnému oddeleniu štítkov v tlačiarni.
Štrbiny a výrezy v štítkoch vystavujú lepidlo tlačiarni. Najlepšie výsledky dosiahnete umiestnením hárka so štítkami tak, aby štrbiny a výrezy neboli zarovnané s rebrami v oblasti tlačiarne určenej na obojstrannú alebo opakovanú tlač. Takto je možné predísť akémukoľvek kontaktu medzi lepidlom štítkov a tlačiarňou a zabrániť znečisteniu tlačiarne lepidlom. Ďalšie informácie nájdete v časti Pokyny na návrh primárneho vzoru rebrovania pre zarovnanie na referenčný okraj .
Hárky so štítkami vkladajte koncami štítkov dopredu. Používajte papier s dlhým vláknom namiesto papiera s krátkym vláknom, ktorý má tendenciu ľahšie sa zvlniť.
Ak konvertor vytvorí hárok so štítkami po šírke vlákna pre obojstrannú tlač, najprv hárok otestujte, aby ste sa uistili, či s ním dokážete získať uspokojivé výsledky.
Ak chcete použiť obojstrannú tlač na štítky, môže byť potrebné nainštalovať stierač fixačnej jednotky. Stierač umožňuje tlačiarni tlačiť na obe strany papierových štítkov. Ak chcete zistiť, či vaša tlačiareň potrebuje stierač, pozrite si časť Podpora pre papier pre konkrétnu tlačiareň .
Funkciou primárneho vzoru rebrovania je poskytnúť tú najlepšiu podporu pre médiá počas ich prepravy. Ak sa médium dotýka určitého povrchu, potom tento povrch musí obsahovať primárny vzor rebrovania.
Trasa podávania musí smerovať čelný okraj média na primárny vodiaci povrch a nie na sekundárny povrch. Toto zarovnanie poskytuje vymedzené miesto pre čelný okraj média na vodiacom povrchu, ktoré poskytuje najlepšiu oporu.
Uhol kontaktu čelného okraja média pri jeho kontakte s primárnym vodiacim povrchom by nemal byť väčší ako 30°. Tento uhol eliminuje zachytávanie média o vodiace lišty a znižuje množstvo energetických vstupov do média zo strany vodiacich líšt.
Primárny vzor rebrovania musí poskytovať podporu presahujúcu okraj papiera o 3 až 10 mm (0,12 až 0,40 palca). V prípade obálok musí podpora rebrovania presahovať okraj obálok o 2 až 10 mm (0,08 až 0,40 palca). Táto podpora rebrovania zabraňuje ohýbaniu rohov média, ktoré sa tak v tlačiarni nemôžu zachytávať o iné povrchy. Zabraňuje aj zachyteniu rohov média o vnútorný povrch rebrovania na trase papiera.
Rebrá primárneho vzoru rebrovania nesmú byť k vonkajšiemu okraju papiera a obálok bližšie než 3 mm (0,12 palca). Táto vzdialenosť zabraňuje zachyteniu média o rebro, ktoré je príliš blízko k okraju média.
Maximálny rozstup v rámci primárneho vzoru rebrovania nesmie byť väčší ako 20 mm (0,79 palca). Rozstup udržiava vodiaci okraj média plochý počas jeho prechodu systémom.
![]() |