Používaním vhodného papiera môžete zabrániť zaseknutiam a zaistiť bezproblémovú tlač.
Vždy používajte nový, nepoškodený papier.
Pred vložením papiera skontrolujte, ktorá strana papiera sa odporúča na potlač. Táto informácia je zvyčajne uvedená na balení papiera.
Nepoužívajte papier, ktorý bol ručne odstrihnutý alebo orezaný.
Nepoužívajte rôzne veľkosti, typy alebo hmotnosti papiera v jednom zásobníku. Miešaním papiera môže dôjsť k zaseknutiam.
Nepoužívajte kriedové papiere, pokiaľ nie sú výslovne určené na elektrofotografickú tlač.
Nasledujúce vlastnosti papiera ovplyvňujú kvalitu a spoľahlivosť tlače. Pred tlačou zvážte tieto faktory.
Zásobníky môžu podávať papier s rôznou hmotnosťou. Papier ľahší než 60 g/m 2 (16 lb) nemusí byť dostatočne pevný na to, aby sa správne podával, a môže spôsobiť zaseknutie. Ďalšie informácie nájdete v téme „Podporované hmotnosti papiera” pre váš model tlačiarne.
Vlnenie je tendencia papiera vlniť sa po jeho okrajoch. Nadmerné vlnenie môže spôsobovať problémy s podávaním papiera. Vlnenie môže nastať po prechode papiera tlačiarňou, kde je papier vystavený vysokým teplotám. Skladovanie rozbaleného papiera na horúcich, vlhkých, chladných alebo suchých miestach môže prispieť k vlneniu papiera pred samotnou tlačou a spôsobiť problémy s podávaním.
Stupeň hladkosti papiera priamo ovplyvňuje kvalitu tlače. Ak je papier príliš drsný, toner sa do papiera nezataví správne. Ak je papier príliš hladký, môže spôsobiť problémy s podávaním papiera alebo kvalitou tlače. Odporúčame použiť papier s hodnotou 50 sheffieldskych bodov pre farebné laserové tlačiarne. V prípade čierno-bielych laserových tlačiarní použite papier s hladkosťou 150 – 250 sheffieldskych bodov.
Množstvo vlhkosti v papieri ovplyvňuje kvalitu tlače aj schopnosť tlačiarne správne podávať papier. Papier vyberte z pôvodného balenia, až keď ho budete chcieť použiť. Vystavenie papiera zmenám vlhkosti môže znížiť jeho kvalitu.
Pred tlačou uchovávajte papier v pôvodnom obale po dobu 24 až 48 hodín. Prostredie, v ktorom sa papier ukladá, musí byť rovnaké ako prostredie tlačiarne. Ak sa podmienky uskladnenia alebo podmienky pri preprave papiera veľmi líšia od okolitého prostredia tlačiarne, uvedený čas predĺžte na niekoľko dní. Hrubý papier môže tiež vyžadovať dlhší čas na prispôsobenie sa podmienkam.
Vlákno zodpovedá zarovnaniu vlákien papiera na hárku papiera. Vlákno je buď dlhé , v smere dĺžky papiera, alebo krátke , v smere šírky papiera. Odporúčaný smer vlákna nájdete v téme „Podporované hmotnosti papiera“.
Väčšina vysokokvalitného xerografického papiera je vyrobená zo 100 % chemicky ošetreného vláknitého dreva. Toto zloženie poskytuje papieru vysoký stupeň stability, výsledkom čoho sú menšie problémy s podávaním papiera a lepšia kvalita tlače. Papier obsahujúci vlákna napr. z bavlny má vlastnosti, ktoré môžu mať negatívny vplyv na manipuláciu s papierom.
Používajte papier s dlhým vláknom.
Používajte iba formuláre a hlavičkový papier potlačený s použitím ofsetovej tlače alebo gravírovania.
Nepoužívajte drsný ani veľmi štruktúrovaný papier.
Používajte atramenty, na ktoré nemá vplyv živica v toneri. Tieto požiadavky spĺňajú atramenty schnúce pomocou oxidácie a atramenty založené na báze ropy. Latexové atramenty ich nespĺňajú.
Než zakúpite veľké množstvo predtlačených formulárov a hlavičkového papiera, ktoré zvažujete, skúste najskôr vytlačiť niekoľko vzoriek. Takto zistíte, či atrament použitý na predtlačenom formulári alebo hlavičkovom papieri ovplyvňuje kvalitu tlače.
V prípade pochybností kontaktujte dodávateľa papiera.
Pri tlači na hlavičkový papier vložte papier v správnej orientácii pre tlačiareň. Ďalšie informácie nájdete v časti Podpora pre papier pre konkrétnu tlačiareň .