Rozwiązywanie problemów związanych z jakością kolorów

W tej części można znaleźć odpowiedzi na niektóre pytania związane z kolorami oraz opis sposobu wykorzystania niektórych funkcji Menu jakości w panelu sterowania drukarki do rozwiązywania typowych problemów z kolorami.

Błędne nakładanie kolorów

Kolor przesunął się poza właściwy obszar lub został nałożony na obszar innego koloru.

Poniżej podano możliwe rozwiązania. Spróbuj skorzystać z co najmniej jednego z podanych sposobów:

Wyjmij kasety z tonerem, a następnie zainstaluj je ponownie.

Wyjmij kasety z tonerem, a następnie zainstaluj je ponownie.


Kalibracja koloru

Drukarka automatycznie kalibruje kolory za każdym razem, gdy wykryje nowy zestaw bębnów. Jeśli kaseta została wymieniona, można przeprowadzić ręczną kalibrację kolorów:

  1. Naciśnij przycisk na panelu sterowania drukarki.

  2. W menu Administrator naciskaj przyciski strzałek, aż pojawi się opcja Ustawienia, a następnie naciśnij przycisk .

  3. Naciskaj przyciski strzałek do momentu wyświetlenia menu Jakość, a następnie naciśnij przycisk .

  4. Naciskaj przyciski strzałek, aż pojawi się opcja Regulacja koloru, a następnie naciśnij przycisk .

    Zostanie wyświetlony komunikat Kalibrowanie.

Uwaga: Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, ponownie dokonaj kalibracji koloru.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące drukowania kolorów

Co to jest kolor RGB?

Barwy czerwoną, zieloną i niebieską można mieszać w różnych proporcjach w celu uzyskania szerokiego zakresu kolorów występujących w naturze. Na przykład zmieszanie barwy czerwonej i zielonej pozwala uzyskać kolor żółty. W taki sam sposób tworzone są kolory na ekranach telewizorów i monitorów komputerowych. Kolor RGB jest metodą opisywania kolorów poprzez określenie ilości barwy czerwonej, zielonej i niebieskiej potrzebnej do uzyskania danego koloru.

Co to jest kolor CMYK?

Atramenty lub tonery w kolorze cyjan, magenta, żółtym i czarnym mogą być używane do drukowania w różnych proporcjach w celu uzyskania szerokiego zakresu kolorów występujących w naturze. Na przykład zmieszanie koloru cyjan i żółtego pozwala uzyskać kolor zielony. W ten sposób tworzone są kolory w maszynach drukarskich, drukarkach atramentowych oraz kolorowych drukarkach laserowych. Kolor CMYK jest metodą opisywania kolorów poprzez określenie ilości kolorów cyjan, magenta, żółtego i czarnego potrzebnych do uzyskania danego koloru.

W jaki sposób określany jest kolor w dokumencie przeznaczonym do druku?

Kolory w dokumencie określane są zazwyczaj przez oprogramowanie przy zastosowaniu kombinacji kolorów RGB lub CMYK. Ponadto użytkownik ma możliwość modyfikacji kolorów każdego obiektu w dokumencie. Więcej informacji można znaleźć w Pomocy programu.

Skąd drukarka czerpie informacje o tym, jaki kolor wydrukować?

Gdy użytkownik drukuje dokument, do drukarki wysyłane są dane opisujące typ i kolor każdego obiektu. Informacje o kolorach przekazywane są w tablicach konwersji kolorów, w których następuje przekształcenie koloru na informacje o ilościach toneru cyjan, magenta, żółtego i czarnego, potrzebnych do uzyskania żądanego koloru. Zastosowanie tablic konwersji kolorów zależy od informacji o obiektach. Możliwe jest na przykład zastosowanie jednej tabeli konwersji kolorów dla tekstu, a innej dla fotografii.

Czy lepiej jest użyć sterownika emulacji PostScript czy PCL? Jakich ustawień należy użyć, aby uzyskać najlepsze kolory?

W celu uzyskania najlepszej jakości kolorów zaleca się użycie sterownika PostScript. Domyślne ustawienia sterownika PostScript pozwalają uzyskać wymaganą jakość kolorów na większości wydruków.

Dlaczego wydrukowane kolory nie zgadzają się z kolorami wyświetlanymi na ekranie monitora?

Tabele konwersji kolorów wykorzystywane w trybie automatycznej korekcji kolorów zazwyczaj pozwalają na uzyskanie kolorów zbliżonych do wyświetlanych na ekranie monitora. Jednak na wiele kolorów wpływ mogą mieć różnice technologiczne pomiędzy drukarkami a monitorami, ustawienia monitora oraz warunki oświetleniowe. Aby zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi przydatności stron z próbkami kolorów w rozwiązywaniu niektórych problemów z dopasowaniem kolorów, należy przeczytać odpowiedź na pytanie „W jaki sposób można dopasować dany kolor (np. występujący w logo firmy)?”.

Wydrukowana strona jest przebarwiona. Czy możliwa jest regulacja koloru?

Czasami wydrukowane strony wyglądają na przebarwione (na przykład wszystkie wydrukowane elementy wydają się zbyt czerwone). Może to być spowodowane warunkami zewnętrznymi, typem papieru, rodzajem oświetlenia lub upodobaniami użytkownika. W takich wypadkach do uzyskania koloru bliższego oczekiwaniom użytkownika należy wykorzystać opcję Równowaga kolorów. Opcja Równowaga kolorów umożliwia dokonanie nieznacznej regulacji ilości toneru używanego do uzyskania poszczególnych kolorów. Wybór wartości dodatnich lub ujemnych dla koloru żółtego, czarnego, cyjan i magenta (za pomocą menu Równowaga kolorów) spowoduje nieznaczne zwiększenie lub zmniejszenie ilości toneru użytego do uzyskania wybranego koloru. Na przykład, jeśli wydrukowana strona wydaje się zbyt czerwona, zmniejszenie ilości koloru magenta i żółtego może poprawić równowagę kolorów.

Kolorowe folie na rzutniku wydają się ciemne. Czy można w jakiś sposób poprawić jakość koloru?

Ten problem występuje najczęściej podczas wyświetlania folii za pomocą rzutników odblaskowych. W celu uzyskania najwyższej jakości wyświetlanych kolorów zaleca się używanie rzutników transmisyjnych. Jeśli dostępny jest tylko rzutnik odblaskowy, to zmiana ustawienia Intensywność toneru na wartość 1, 2 lub 3 spowoduje rozjaśnienie obrazu na folii. Należy upewnić się, że drukowanie odbywa się na foliach kolorowych zalecanego rodzaju.

Co to jest ręczna korekcja kolorów?

Gdy włączona jest ręczna korekcja kolorów, drukarka do przetwarzania obiektów stosuje tablice konwersji kolorów wybrane przez użytkownika. Jednak opcja Korekcja kolorów musi mieć ustawienie Ręcznie. W przeciwnym wypadku nie będą stosowane tablice konwersji kolorów wybrane przez użytkownika. Ustawienia ręcznej korekcji kolorów zależą od rodzaju drukowanego obiektu (tekst, grafika lub obraz) oraz od tego, jak określono kolor obiektu w używanym programie (kombinacje RGB lub CMYK).

Uwagi:

  • Ustawienie ręcznej konwersji kolorów jest nieprzydatne, jeśli program nie określa kolorów za pomocą kombinacji RGB lub CMYK. Ponadto jest ono nieskuteczne, jeśli program lub system operacyjny komputera dokonują regulacji kolorów.
  • Tablice konwersji kolorów – zastosowane dla poszczególnych obiektów przy ustawieniu korekcji kolorów Automatycznie – powodują generowanie preferowanych kolorów w przypadku większości dokumentów.

Aby zastosować ręcznie inną tablicę konwersji kolorów:

  1. Wybierz z Menu jakości opcję Korekcja kolorów, a następnie wybierz opcję Ręcznie.

  2. Wybierz z Menu jakości opcję Kolor ręcznie, a następnie wybierz odpowiednią tablicę konwersji kolorów dla typu obiektów, których to dotyczy.

Menu Kolor ręcznie

Typ obiektu

Tablice konwersji kolorów

Obraz RGB

Tekst RGB

Grafika RGB

  • Żywe kolory – Daje jaśniejsze, bardziej nasycone kolory. Opcję tę można stosować do wszystkich formatów kolorów.

  • Wyświetlacz sRGB – Ustawia kolory tak, aby były zbliżone do kolorów wyświetlanych na monitorze komputera. Użycie czarnego toneru jest zoptymalizowane do wydruku zdjęć.

  • Wyświetlacz – pełna czerń – Ustawia kolory tak, aby były zbliżone do kolorów wyświetlanych na monitorze komputera. Do uzyskania wszystkich odcieni czystej szarości wykorzystywany jest tylko czarny toner.

  • Żywe kolory sRGB – Zapewnia większe nasycenie kolorów przy opcji korekcji kolorów Wyświetlacz sRGB. Użycie czarnego toneru jest zoptymalizowane do wydruku grafiki biznesowej.

  • Wyłącz – Korekcja kolorów nie jest stosowana.

Obraz CMYK

Tekst CMYK

Grafika CMYK

  • US CMYK – Stosuje korekcję kolorów dopasowującą kolory wydruku do standardu SWOP (Specifications for Web Offset Publishing).

  • Euro CMYK – Stosuje korekcję kolorów dopasowującą kolory wydruku do standardu EuroScale.

  • Żywe kolory CMYK – Zwiększa nasycenie kolorów ustawienia korekcji kolorów US CMYK.

  • Wyłącz – Korekcja kolorów nie jest stosowana.


W jaki sposób można dopasować dany kolor (np. kolor występujący w logo firmy)?

Z Menu jakości możliwe jest wybranie dziewięciu zestawów próbek kolorów. Możliwe jest to również ze strony Próbki kolorów wbudowanego serwera WWW. Wybór dowolnego zestawu próbek spowoduje wydrukowanie wielostronicowego dokumentu składającego się z setek kolorowych pól. W zależności od wybranej tabeli, każde pole zawierać będzie kombinację kolorów CMYK lub RGB. Widoczny na wydruku kolor każdego pola jest wynikiem przetworzenia kombinacji kolorów CMYK lub RGB opisanej w danym polu przy użyciu wybranej tabeli konwersji kolorów.

Można przejrzeć strony zawierające próbki kolorów i dzięki temu określić pole, którego kolor jest najbliższy wymaganemu. Kombinacja kolorów oznaczona w danym polu może zostać następnie wykorzystana do modyfikacji koloru obiektu wyświetlanego przez program. Więcej informacji można znaleźć w Pomocy programu. W celu wykorzystania wybranej tabeli konwersji kolorów dla danego obiektu niezbędne może być użycie ustawienia Ręcznie dla opcji Korekcja kolorów.

Wybór odpowiednich próbek kolorów, jakie mają być używane do rozwiązania określonego problemu z dopasowaniem koloru, zależy od ustawienia opcji Korekcja kolorów (Automatycznie, Wyłącz lub Ręcznie), rodzaju drukowanego obiektu (tekst, grafika lub obraz) oraz od tego, jak określono kolor obiektu w używanym programie (kombinacje RGB lub CMYK). Jeśli ustawienie Korekcja kolorów drukarki znajduje się w pozycji Wyłącz, kolor jest oparty na informacjach zawartych w zadaniu wydruku; konwersja kolorów nie jest realizowana.

Uwaga: Wydrukowane Próbki kolorów będą nieprzydatne, jeśli program nie określa kolorów za pomocą kombinacji RGB lub CMYK. Ponadto w pewnych sytuacjach program lub system operacyjny komputera dokonują regulacji kombinacji RGB lub CMYK określonych w programie za pośrednictwem mechanizmu zarządzania kolorami. Dlatego wydrukowany kolor może nie być identyczny z kolorem ze stron z próbkami kolorów.

Czym są szczegółowe próbki kolorów i jak można uzyskać do nich dostęp?

Szczegółowe zestawy próbek kolorów są dostępne tylko poprzez wbudowany serwer WWW drukarki sieciowej. Szczegółowy zestaw próbek zawiera wiele odcieni (przedstawionych jako kolorowe pola), które są zbliżone do wybranej przez użytkownika wartości RGB lub CMYK. Podobieństwo kolorów w zestawie jest zależne od wartości wprowadzonej w polu RGB lub CMYK.

Aby uzyskać dostęp do zestawu szczegółowych próbek kolorów z wbudowanego serwera WWW:

  1. Otwórz przeglądarkę internetową.

  2. W pasku adresu wpisz adres IP drukarki sieciowej.

  3. Kliknij opcję Konfiguracja.

  4. Kliknij opcję Próbki kolorów.

  5. Kliknij Opcje szczegółowe, aby zawęzić zakres zestawu kolorów do jednego.

  6. Gdy pojawi się strona Opcje szczegółowe, wybierz tablicę konwersji kolorów.

  7. Wprowadź numer koloru RGB lub CMYK.

  8. Wprowadź wartość z zakresu 1–255.

    Uwaga: Im wartość jest bliższa 1, tym węższy jest zestaw próbek kolorów.
  9. Kliknij opcję Drukuj, aby wydrukować szczegółowy zestaw próbek kolorów.