Kağıtlarla ilgili kurallar

Kağıt özellikleri

Aşağıdaki kağıt özellikleri yazdırma kalitesini ve güvenilirliğini etkiler. Yazdırmadan önce şu faktörleri göz önünde bulundurun:

Ağırlık

Yazıcı tepsileri ve çok amaçlı besleyici 60–176 g/m2 (16–47-lb) ağırlığındaki uzun grenli kağıtları otomatik olarak besleyebilir. 2100 sayfalık tepsi en fazla 60–135 g/m2 (16–36-lb) ağırlığındaki uzun grenli kağıtları otomatik olarak besleyebilir. Ağırlığı 60 g/m2'nin (16 lb) altındaki kağıtlar doğru beslenmek için yeterince sert olmayabilir ve sıkışmalara neden olabilir.

Not: İki taraflı yazdırma, 60–176 g/m2 (16–47-lb) ağırlığındaki kağıt için desteklenir.

Kıvrılma

Kıvrılma kağıdın kenarlarından bükülme eğilimidir. Aşırı kıvrılma besleme sorunlarına yol açabilir. Kağıt aşırı sıcaklığa maruz kaldığı yazıcıdan geçtikten sonra da oluşabilir. Kağıdın sıcak, nemli, soğuk veya kuru ortamlarda açıkta saklanması yazdırmadan önce kağıdın kıvrılmasına katkıda bulunabilir ve besleme sorunlarına yol açabilir.

Düzgünlük

Kağıdın düzgünlüğü yazdırma kalitesini etkiler. Kağıt çok kabaysa, ısıtıcı doğru ısıtamayabilir. Kağıt çok düzgünse, kağıt besleme veya yazdırma kalitesi sorunlarına neden olabilir. Daima 100 ve 300 Sheffield noktası aralığındaki kağıtları kullanın; en iyi yazdırma kalitesi sonuçları 150 ve 250 Sheffield noktası arasında elde edilir.

Nem İçeriği

Nem içeriği hem yazdırma kalitesini hem yazıcının kağıdı doğru besleme yeteneğini etkiler. Kağıdı kullanma zamanı gelene kadar orijinal ambalajında tutun. Bu, kağıdın performansını düşürebilecek nem değişikliklerine maruz kalmasını sınırlar.

Kağıdı yazdırmadan önceki 24-48 saat içinde yazıcıyla aynı ortamda orijinal ambalajında saklayarak hazırlayın. Kağıdı sakladığınız veya depoladığınız ortam yazıcının bulunduğu ortamdan çok farklıysa, bu bekletme süresini birkaç güne çıkarın. Kalın kağıtlar için daha uzun bir hazırlama süresi gerekebilir.

Gren yönü

Gren kağıt liflerinin bir kağıt yaprağı yönündeki hizalanmasını belirtir. Gren, ya kağıt uzunluğu yönünde uzun grenli ya da kağıt genişliği yönünde kısa grenli olur.

60–176 g/m2 (16–47-lb) ağırlığında kağıtlar için uzun grenli kağıt önerilir.

Lif İçeriği

Çoğu yüksek-kaliteli fotokopi kağıdı % 100 kimyasal olarak işlenmiş odun hamurundan yapılır. Bu içerik kağıda yüksek bir kararlılık sağlar ve bu sayede daha az besleme sorunu oluşur ve daha yüksek bir yazdırma kalitesi elde edilir. Pamuk gibi elyaf içeren kağıtlar, kağıt kullanımını olumsuz etkileyen özelliklere sahiptir.

Kabul edilemez kağıtlar

Aşağıdaki kağıt türlerinin bu yazıcıyla kullanılması önerilmez:

Kağıt seçme

Doğru kağıt kullanımı sıkışmaları önler ve sorunsuz yazdırılmasını sağlar.

Kağıt sıkışmalarının ve düşük yazdırma kalitesinin önüne geçmek için:

Matbu formları ve antetli kağıtları seçme

Geri dönüştürülmüş kağıt ve diğer ofis kağıtlarını kullanma

Lexmark, çevre bilincine sahip bir şirket olarak özellikle lazer ve LED (fotokopi makinesi) yazıcılarda kullanılmak üzere üretilen geri dönüşümlü ofis kağıdı kullanımını desteklemektedir. 1998'de Lexmark ABD hükümetine ABD'deki belli başlı öğütme tesislerinde imal edilen geri dönüştürülmüş kağıdın geri dönüştürülmemiş kağıt kadar iyi beslendiğini gösteren bir çalışma sunmuştur. Ancak, tüm geri dönüştürülmüş kağıtların iyi besleneceğine yönelik geniş kapsamlı bir açıklama yapılamaz.

Lexmark, sürekli olarak yazıcılarını geri dönüştürülmüş kağıtlarla (%20-100 tüketici sonrası atık) ve dünyanın farklı yerlerinden gelen çeşitli test kağıtlarıyla sınamaktadır; testlerde, farklı sıcaklık ve nem koşullarını içeren özel oda testleri kullanılmıştır. Lexmark günümüzde geri dönüştürülmüş ofis kağıtları kullanımını olumsuz etkileyecek hiçbir sebep bulamamış, ancak genel olarak aşağıdaki nitelik kurallarının geri dönüştürülmüş kağıt için geçerli olduğu sonucuna varmıştır.

Geri dönüştürülmüş kağıt, düşük ağırlıklı (<60 g/m2 [16 lb bond]) ve/veya daha düşük kompaslı (<3,8 mil [0,1 mm]) kağıt ve portre (veya kısa kenar) için kısa grenli kesilmiş kağıtlarla beslenen yazıcılarda güvenilir kağıt beslemesi için gereken dirençle karşılaştırıldığında daha düşük bir bükülme direnci görülebilmektedir. Lazer veya LED (fotokopi makinesi) yazdırma işlemlerinde bu tür kağıtları kullanmadan önce kağıt üreticisine danışın. Bunların yalnızca genel kurallar olduğunu ve bu kurallara uygun kağıdın yine de herhangi bir lazer veya LED yazıcıda kağıt besleme sorunlarına yol açabileceğini unutmayın (örneğin normal yazdırma koşullarında kağıt aşırı derecede kıvrıldığında).