Následující charakteristiky papíru mají vliv na kvalitu a spolehlivost tisku. Tyto charakteristiky vezměte v úvahu při tisku na tyto typy papíru:
Zásobníky tiskárny a univerzální podavač mohou automaticky podávat papír s vlákny podélně s gramáží v rozsahu 60 - 176 g/m2. Zásobník na 2 100 listů může automaticky podávat papír s vlákny podélně a gramáží až 60 - 135 g/m2. Papír lehčí než 60 g/m2 nemusí být dostatečně tuhý. Může se špatně podávat a způsobovat zablokování papíru.
Poznámka: Pro oboustranný tisk podporuje papír s gramáží 60 - 176 g/m2 (16 - 47 lb). |
Prohýbání je tendence papíru ohýbat se na okrajích. Přílišné vlnění může způsobit problémy s podáváním papíru. Zvlnění může nastat poté, co papír projde tiskárnou, kde je vystaven vysokým teplotám. Uložení rozbaleného papíru v teplém, vlhkém, studeném nebo suchém prostředí (a to dokonce v zásobnících) může vést ke zvýšenému vlnění, které může způsobovat problémy při podávání.
Hladkost papíru má přímý vliv na kvalitu tisku. Je-li papír příliš hrubý, toner se do něj nemůže řádně zapéct. Je-li papír příliš hladký, může to způsobit problémy s podáváním a kvalitou tisku. Vždy používejte papír s hladkostí 100 až 300 Sheffieldových bodů. Nejlepší kvalitu tisku zaručuje hladkost v rozmezí 150 až 250 Sheffieldových bodů.
Množství vlhkosti v papíru ovlivňuje jak kvalitu tisku, tak schopnost tiskárny správně papír podávat. Před použitím ponechejte papír v originálním obalu. Tím se omezí vystavení papíru změnám vlhkosti, které mohou zhoršovat jeho vlastnosti.
Před tiskem připravte papír tak, že jej na 24 až 48 hodin uložíte do původního obalu ve stejném prostředí, kde je umístěna tiskárna. Prodlužte tuto dobu o několik dní v případě, kdy prostředí skladování nebo dopravy je velmi odlišné od prostředí tiskárny. Silný papír může také vyžadovat delší dobu pro přizpůsobení podmínkám.
Vláknem se rozumí směr papírových vláken v listu papíru. Vlákna mohou být podélná: uložená po délce papíru, nebo příčná:uložená na šířku papíru.
U gramáže papíru 60 - 176 g/m2 se doporučují vlákna na délku.
Většina vysoce kvalitních xerografických papírů je vyrobena ze 100 % chemicky ošetřeného rozmělněného dřeva. To dává papíru vysoký stupeň stability s menším množstvím problémů při podávání papíru a s lepší kvalitou tisku. Papír obsahující vlákna jako bavlna negativně ovlivňuje manipulaci s papírem.
Použitím vhodného papíru zabráníte jeho uvíznutí a pomůžete zajistit bezproblémový tisk.
Jak se vyhnout uvíznutí papíru a nekvalitnímu tisku:
Vždy používejte nový, nepoškozený papír.
Před vložením papíru si zjistěte, která strana je doporučena pro tisk. Tato informace je obvykle uvedena na obalu.
Nepoužívejte papír, který je nastříhaný nebo ručně oříznutý.
Nedávejte papíry různého formátu, typu nebo gramáže do jednoho zásobníku. Směšování různých papírů způsobuje uvíznutí.
Nepoužívejte potahované papíry, pokud nejsou výslovně určené pro elektrofotografický tisk.
Použijte papír o gramáži 60 až 90g/m2 (16 až 24liber) s vlákny podélně.
Použijte pouze předtištěné formuláře a hlavičkové papíry tištěné offsetem nebo z rytiny.
Nepoužívejte papíry s hrubým nebo výrazně strukturovaným povrchem.
Použijte inkousty, které nejsou ovlivněny pryskyřicí v toneru. Inkousty, které jsou založeny na oxidaci nebo olejovém základě, obecně splňují tyto požadavky. Latexové inkousty tyto požadavky splňovat nemusí.
Před zakoupením většího množství předtištěných formulářů a hlavičkových papírů vytiskněte několik zkušebních výtisků na zvažované předtištěné formuláře a hlavičkové papíry. Tím určíte, zda inkoust ovlivní nebo neovlivní kvalitu tisku na předtištěném formuláři či hlavičkovém papíru.
Pokud máte pochybnosti, kontaktujte svého dodavatele papíru.
Jako společnost, které záleží na životním prostředí, Lexmark podporuje použití recyklovaného papíru vyrobeného speciálně pro použití v laserových (elektrofotografických) tiskárnách.
Zatímco nelze učinit paušální prohlášení, že se bude veškerý recyklovaný papír dobře podávat, společnost Lexmark soustavně testuje papíry, které reprezentují recyklované nařezané papíry do kopírek dostupné na globálním trhu. Toto vědecké testování se provádí podle přísných systematických pravidel. Bere se v úvahu mnoho faktorů, jak samostatně, tak vcelku, včetně těchto:
Množství odpadu po spotřebě (Společnost Lexmark testuje až 100 % obsahu odpadu po spotřebě.)
Teplota a vlhkost (Testovací komory simulují podnebí z celého světa.)
Obsah vlhkosti (Kancelářský papír musí mít nízkou vlhkost: 4–5 %.)
Tuhost v ohybu a náležitá nepoddajnost znamená optimální vedení tiskárnou.
Tloušťka (má vliv na množství, které lze založit do zásobníku)
Hrubost povrchu (měřená v Sheffieldových jednotkách, má vliv na čistotu tisku a na to, jak dobře se toner zapéká do papíru)
Povrchové tření (určuje, jak snadno lze oddělovat listy)
Vlákno a formace (má vliv na prohýbání, které též ovlivňuje mechaniku chování papíru při jeho pohybu tiskárnou)
Jas a povrch (vzhled a pocit)
Recyklované papíry jsou lepší než bývaly; avšak množství recyklovaného obsahu v papíru má vliv na stupeň kontroly nad cizí hmotou. A zatímco recyklované papíry představují jednu z dobrých cest k environmentálně odpovědnému tisku, nejsou dokonalé. Energie nutná k odstranění tiskových barev a zacházení s aditivy, jako jsou barviva a „lepidla“, často produkuje více uhlíkových emisí než výroba normálního papíru. Avšak používání recyklovaných papírů umožňuje celkově lepší hospodaření se zdroji.
Společnost Lexmark se obecně zajímá o odpovědné používání papíru na základě hodnocení životních cyklů svých produktů. Aby lépe pochopila vliv tiskáren na životní prostředí, společnost objednala řadu hodnocení životního cyklu a zjistila, že papír byl označen za hlavního přispěvatele (až 80 %) k emisím uhlíku vyvolaným během celé životnosti zařízení (od návrhu do konce životnosti). Je to způsobeno energeticky náročným výrobním procesem nutným pro zhotovení papíru.
Proto se společnost Lexmark snaží poučit zákazníky a partnery o minimalizaci vlivu papíru. Použití recyklovaného papíru je jednou z možností. Druhou možností je odstranění nadměrné a zbytečné spotřeby papíru. Společnost Lexmark je dobře vybavena k tomu, aby pomohla zákazníkům minimalizovat odpad z tisku a kopírování. Společnost kromě toho podporuje nákup papíru od dodavatelů, kteří projevují svůj závazek k udržitelným praktikám lesního hospodářství.
Společnost Lexmark neschvaluje určité dodavatele, ačkoli se udržuje seznam produktů od zpracovatelů pro speciální aplikace. Zmírnit vliv tisku na životní prostředí však pomohou tyto pokyny pro volbu papíru:
Minimalizujte spotřebu papíru.
Vybírejte na základě původu dřevního vlákna. Kupujte od dodavatelů, kteří získávají certifikace, např. od Rady pro dozor nad lesním hospodářstvím (Forestry Stewardship Council – FSC) nebo Programu pro schvalování certifikací lesního hospodářství (Program for the Endorsement of Forest Certification – PEFC). Tyto certifikace zaručují, že výrobce papíru používá rozmělněné dřevo od provozovatelů lesního hospodářství, kteří používají environmentálně a sociálně odpovědnou správu lesů a praktiky obnovy.
Vybírejte si papír nejvhodnější pro potřeby tisku: normální certifikovaný papír o gramáži 75 nebo 80 g/m2, papír o nižší gramáži nebo recyklovaný papír.
Výsledky naznačují, že následující typy papíru přinášejí při používání s laserovými tiskárnami riziko:
Chemicky ošetřené papíry používané ke zhotovování kopií bez průklepového papíru samokopírovací papíry
Předtištěné papíry obsahující chemické látky, které mohou znečistit tiskárnu
Předtištěné papíry, na které může nepříznivě působit teplota zapékače tiskárny
Předtištěné papíry vyžadující soutisk (přesné umístění na stránce) lepší než ±2,3 mm (±0,9 palce), například formuláře vytvořené pomocí optického rozpoznávání písma (OCR). V některých případech je možné soutisk nastavit pomocí softwarové aplikace a tisknout bez problémů i na tyto formuláře.
Potahované papíry (smazatelné bankovní), syntetické papíry, termopapíry
Papíry s hrubým okrajem, hrubým či výrazným povrchem nebo zprohýbané papíry
Recyklované papíry, které neuspěly v testu EN12281:2002 (evropský test)
Papíry o hmotnosti nižší než 60 g/m2 (16 lb)
Vícedílné formuláře nebo dokumenty
Další informace o společnosti Lexmark naleznete na webových stránkách www.lexmark.com. Obecné informace týkající se udržitelnosti získáte klepnutím na odkaz Environmental Sustainability (Environmentální udržitelnost).
Dodržujte následující pravidla pro skladování papíru, abyste zabránili uvíznutí papíru a nerovnoměrné kvalitě tisku:
Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, skladujte papír v prostředí s teplotou přibližně 21 °C a relativní vlhkostí 40 %. Většina výrobců štítků doporučuje tisknout při teplotě od 18 do 24 °C a relativní vlhkosti vzduchu mezi 40 a 60 %.
Papír skladujte v krabicích a spíše na paletě nebo na polici než přímo na zemi.
Jednotlivá balení skladujte položená na rovném povrchu.
Na jednotlivá balení papíru nic nepokládejte.
Papír vyndávejte z krabice nebo z obalu až tehdy, když ho budete vkládat do tiskárny. Papír uložený v krabici a v obalu zůstane čistý, suchý a rovný.