A következő papírjellemzők hatással vannak a nyomtatás minőségére és megbízhatóságára. Vegye figyelembe ezeket a tényezőket, mielőtt nyomtatna:
A nyomtató tálcái és a többcélú adagolója automatikusan képes adagolni a 60–176 g/m2 (16–47 font) súlyú, hosszanti szálirányú papírt. A 2100 lapos tálca automatikusan képes adagolni 60-135 g/m2 (16-36 font) súlyig a hosszanti szálirányú papírokat. Előfordulhat, hogy a 60 g/m2-nél (16 fontnál) könnyebb papírok nem elég merevek, így elakadást okozhatnak.
Megjegyzés: A kétoldalas nyomtatás 60–176 g/m2 (16–47 font) súlyú papír esetében támogatott. |
A meghajlás a papír szélein jelentkező elhajlást jelenti. Az intenzív meghajlás problémákat okozhat a papíradagolásban. Meghajlás akkor is történhet, amikor a papír végighalad a nyomtatón, ahol magas hőmérsékletnek van kitéve. Ha a papírt csomagolás nélkül forró, nedves vagy száraz környezetben tárolják, akkor ez még a tálcákban is a papír nyomtatás előtti meghajlásához vezethet, és adagolási problémákat okozhat.
A papír simasága közvetlen hatással van a nyomtatás minőségére. Ha a papír durva, akkor a festék nem képes megfelelően beégni. Ha a papír túl sima, akkor az papíradagolási vagy nyomatásminőségi problémákhoz vezethet. Mindig 100–300 Sheffield pontszámú papírt használjon; a 150–250 Sheffield pontszámú papír használata jár a legjobb nyomtatási minőséggel.
A papír nedvességtartalma hatással van a nyomtatás minőségére és a nyomtató adagolási képességére is. Használat előtt hagyja a papírt az eredeti csomagolásában. Ez megakadályozza, hogy a papír nedvességváltozásnak legyen kitéve, ami csökkentheti a teljesítményét.
Nyomtatás előtt 24–48 óráig tárolja a papírt a nyomtatóval azonos környezetben, hogy a papír alkalmazkodjon az adott környezethez. Nyújtsa meg az időszakot több nappal, ha a tárolási vagy szállítási környezet jelentősen eltér a nyomtató környezetétől. A vastag papírnak szintén hosszabb időre van szüksége az alkalmazkodáshoz.
A szálirány a papírlap rostjainak elrendeződését jelenti. A szálirány lehet hosszanti, amely a papír hosszúságával párhuzamosan fut, vagy szélti, amely a papír szélességével párhuzamosan fut.
A 60–176 g/m2-es (16–47 fontos) papírok esetében hosszanti szálirányú papír használata ajánlott.
A legtöbb jóminőségű másolópapír 100% kémiailag kezelt farostból áll. Ez a tartalom nagyfokú stabilitást biztosít a papírnak, amely kevesebb papíradagolási problémát és jobb nyomtatási minőséget okoz. A szálakat, például pamutot tartalmazó papír negatívan befolyásolhatja a papírkezelést.
A megfelelő papír használata megakadályozza az elakadást, és segít a problémamentes nyomtatásban.
A papírelakadások és a nem megfelelő minőségű nyomtatás elkerülése:
Mindig új, sértetlen papírt használjon.
A papír betöltése előtt legyen tisztában vele, melyik a papír javasolt nyomtatási oldala. Ez az információ általában fel van tüntetve a papír csomagolásán.
Ne használjon vágott vagy kézzel tépett papírt.
Ne keverje a papírméreteket, -típusokat és -súlyokat ugyanabban a tálcában; a keverés elakadást okozhat.
Ne használjon bevonatos papírt, hacsak azt nem elektrofotografikus nyomtatáshoz tervezték.
Használjon hosszanti szálirányú papírt 60–90g/m2 (16–24fontos) nehéz papír esetében.
Csak offszetnyomtatással vagy mélynyomtatással készült űrlapokat és fejléceket használjon.
Ne használjon durva vagy érdes felületű papírokat.
Használjon olyan festéket, amelyet nem befolyásol a festékkazettában található gyanta. Az oxidálódó vagy olaj alapú festékek általában megfelelők; a latex festékek nem feltétlenül.
A használandó nyomatról nyomtasson mintát az előnyomott űrlapokra és fejléces papírokra, mielőtt nagyobb mennyiséget vásárolna. Ez meghatározza, hogy az előnyomott űrlapokon és fejléces papírokon levő tinta befolyásolja-e a nyomtatás minőségét.
Ha kétségei vannak, forduljon a papír szállítójához.
Környezettudatos vállalatként a Lexmark támogatja a kifejezetten lézer- (elektrofotografikus) nyomtatókhoz készült, újrahasznosított papír használatát.
Annak ellenére, hogy nem lehet általánosan kijelenteni, hogy az összes újrahasznosított papír jól behúzható, a Lexmark folyamatosan teszteli a világpiacon elérhető, méretre vágott újrahasznosított papírokat. A tudományos tesztelés folyamata szigorú és következetes. Számos tényezőt figyelembe veszünk (külön-külön és együtt is), ideértve a következőket:
A felhasználás után keletkező hulladék mennyisége (a Lexmark a felhasználás után keletkező hulladék 100%-át teszteli).
A hőmérsékletre és a páratartalomra vonatkozó adatok (tesztkamráink a világ bármely pontjának klímáját szimulálhatják).
Nedvességtartalom (az üzleti papíroknak alacsony nedvességtartalommal kell rendelkezniük: 4–5%.)
Hajlítási ellenállás és megfelelő merevség: a nyomtatóba való optimális behúzás jellemzői.
Vastagság (a tálcába helyezhető mennyiséget határozza meg)
Felületi egyenetlenség/durvaság (Sheffield mértékegységben mérve; kihat a nyomtatott anyag élességére és a festékkazetták fixálási képességét a papíron)
Felületi súrlódás (meghatározza, milyen könnyen válnak szét a lapok)
Szemcse- és formajellemzők (a papír hajlását befolyásolja, amely kihat a papír mechanikai jellemzőin keresztül a papír viselkedésére, amikor áthalad a nyomtatón)
Fényesség és anyagmintázat (kinézet és tapintás)
Az újrahasznosított papírok egyre jobb jellemzőkkel rendelkeznek; ennek ellenére a papír újrahasznosított összetevőinek aránya befolyásolja az idegen anyagok kezelhetőségét. Bár az újrahasznosított papírok elősegítik a környezettudatosabb viselkedést, mégsem tekinthetők tökéletesnek. A tinta (festék) eltávolításához, valamint az adalékanyagok (pl. színezőanyagok és „ragasztók”) kezeléséhez felhasznált energia gyakran több szénkibocsátással jár, mint az új papír gyártása. Ettől függetlenül az újrahasznosított papír használata hozzájárul a jobb anyaggazdálkodáshoz.
Termékei életciklus-elemzésére alapozva a Lexmark általánosságban törekszik a felelős papírfelhasználásra. A nyomtató környezeti hatásainak jobb megértése érdekében a vállalat több életciklus-kiértékelést végzett (a tervezéstől a termék életciklusának végéig), amelyek során megállapította, hogy az eszközeinek teljes élettartama alatt keletkezett szénkibocsátás jelentős részéért (akár 80%-áért) a papír a felelős. Ennek elsődleges oka a papír gyártásához szükséges, energiaigényes folyamat.
Ezért a Lexmark felvilágosítja ügyfeleit és partnereit, hogyan minimalizálhatják a papír káros környezeti hatásait. Ennek egyik módja az újrahasznosított papír használata. Másik módja a mértéktelen és felesleges papírfelhasználás megszüntetése. A Lexmark megfelelő erőforrásokkal rendelkezik ahhoz, hogy segítse ügyfeleit a nyomtatási és másolási hulladék minimalizálásában. Ezen felül a vállalat támogatja a papírbeszerzést olyan beszállítóktól, akik elkötelezettek a fenntartható erdőgazdálkodás gyakorlata iránt.
A Lexmark nem javasol konkrét gyártókat, bár összehasonlító terméklistákat vezet az egyes alkalmazásokhoz. A következő papírválasztási útmutatók segíthetnek a nyomtatás környezeti hatásainak csökkentésében:
Minimalizálja a papírfelhasználást.
Válassza ki, honnan származzanak a farostok. Vásároljon olyan beszállítóktól, akik Forestry Stewardship Council (FSC) vagy The Program for the Endorsement of Forest Certification (PEFC), illetve hasonló tanúsítvánnyal rendelkeznek. Ezek a tanúsítványok azt garantálják, hogy a papírgyártó olyan erdőgazdaságtól származó faipari cellulózt használ, amely környezettudatos és társadalmilag felelős módon gazdálkodik az erdőkkel és végzi rekultivációjukat.
Válassza a nyomtatási igényeknek leginkább megfelelő papírt: normál 75 vagy 80 g/m2 tanúsított papír, könnyebb papír vagy újrahasznosított papír.
A teszteredmények azt mutatják, hogy a következő papírtípusok lézernyomtatóval való használata kockázatot jelent:
Kémiailag kezelt papírok, melyek indigó nélkül is képesek másolatkészítésre, más néven indigómentes papírok
Olyan vegyi anyagokat tartalmazó előnyomott papírok, amelyek szennyeződést okozhatnak a nyomtatóban
Olyan előnyomott papírok, amelyekre hatással lehet a nyomtató bégető egységének belső hőmérséklete
Regisztrációt (pontos elhelyezkedés az oldalon) igénylő, előnyomtatott papírok, ahol a szükséges regisztráció nagyobb mint ±2,3 mm (± 0,9 hüvelyk), pl. az optikai karakterfelismeréshez (OCR) készült nyomtatványok. Egyes esetekben a regisztráció szoftveres alkalmazással állítható be, hogy ezekre az űrlapokra is lehessen nyomtatni.
Bevonatos (törölhető, finom) papírok, szintetikus papírok, hőpapírok
Durva szélű, durva vagy nehéz felületű papírok vagy hullámos papírok
Újrahasznosított papírok, amelyek nem felelnek meg az EN12281:2002 (európai bevizsgálás) szabványnak
60 g/m2-nél (16 fontnál) kisebb súlyú papírok
Több részből álló űrlapok vagy dokumentumok
Ha többet szeretne tudni a Lexmarkról, látogasson el www.lexmark.com weboldalunkra. A fenntarthatósággal kapcsolatos általános tudnivalókat lásd a környezetvédelmi fenntarthatóság hivatkozásnál.
A papírelakadás és a nem egyenletes nyomtatási minőség elkerüléséhez kövesse a papírtárolásról szóló útmutató előírásait.
A legjobb eredmény érdekében a papírt 21 °C (70 °F) hőmérsékleten, 40%-os relatív páratartalom mellett tárolja. A legtöbb címkegyártó 18–24 °C (65–75 °F) közötti hőmérsékleten és 40–60%-os relatív páratartalom mellett ajánlja a nyomtatást.
A papírt inkább kartonban, raklapon vagy polcon tárolja, és ne a földön.
Az önálló csomagokat sima felületen tárolja.
Ne helyezzen semmit az önálló papírcsomagok tetejére.
A papírt csak akkor vegye ki a kartonból vagy a csomagolásból, amikor a nyomtatóba tölti. A karton és a csomagolás segít, hogy a papír tiszta, száraz és sima maradjon.