Pokyny ohledně použitého papíru

Charakteristiky papíru

Následující charakteristiky papíru mají vliv na kvalitu a spolehlivost tisku. Při prohlížení nového stohu papíru berte tyto charakteristiky v úvahu.

Gramáž

Tiskárna může automaticky zavádět papír s dlouhými vlákny o gramáži od 60 do 128 g/m2 (16–34 liber). Papír lehčí než 60 g/m2 nemusí být dostatečně tuhý. Může se špatně podávat a způsobovat zablokování papíru. Nejlepšího výkonu dosáhnete s papírem o gramáži 75 g/m2 (20 liber bond) s dlouhými vlákny. Pro papír o formátu menším než 182 × 257 mm (7,2 × 10,1 palce) doporučujeme papír o gramáži alespoň 90 g/m2 (24 liber).

Prohýbání

Prohýbání je tendence papíru ohýbat se na okrajích. Přílišné vlnění může způsobit problémy se zablokováním. Zvlnění může nastat poté, co papír projde tiskárnou, kde je vystaven vysokým teplotám. Uložení rozbaleného papíru v teplém, vlhkém, studeném nebo suchém prostředí (a to dokonce v zásobnících) může vést ke zvýšenému vlnění, které může způsobovat problémy při zakládání.

Hladkost

Hladkost papíru má přímý vliv na kvalitu tisku. Pokud je papír příliš drsný, toner se do něj nemůže správně zapéci. Je-li papír příliš hladký, může to způsobit problémy s podáváním a kvalitou tisku. Vždy používejte papír s hladkostí 100 až 300 Sheffieldových bodů; avšak nejlepší kvalitu tisku zaručuje hladkost v rozmezí 150 až 250 Sheffieldových bodů.

Obsah vlhkosti

Množství vlhkosti v papíru ovlivňuje jak kvalitu tisku, tak schopnost tiskárny správně papír podávat. Před použitím ponechejte papír v originální obalu. Tím se omezí vystavení papíru změnám vlhkosti, které mohou zhoršovat jeho vlastnosti.

Před tiskem připravte papír tím, že jej na 24 až 48 hodin uložíte do původního obalu ve stejném prostředí, kde je umístěna tiskárna. Prodlužte tuto dobu o několik dní v případě, kdy prostředí skladování nebo dopravy je velmi odlišné od prostředí tiskárny. Silný papír může také vyžadovat delší dobu kondicionování.

Směr vláken

Vláknem se rozumí směr papírových vláken v listu papíru. Vlákna mohou být podélná: uložená po délce papíru, nebo příčná:uložená na šířku papíru.

U gramáže papíru 60–128 g/m2 (16–34 liber) se doporučují vlákna podélně. Pro těžší papír se doporučuje krátké vlákno.

Obsah vláken

Většina vysoce kvalitních xerografických papírů je vyrobena ze 100 % chemicky ošetřeného rozmělněného dřeva. To dává papíru vysoký stupeň stability s menším množstvím problémů při podávání papíru a s lepší kvalitou tisku. Papír obsahující vlákna jako je bavlna negativně ovlivňuje manipulaci s papírem.

Nepřijatelný papír

Pro použití v tiskárně se nedoporučují následující typy papírů:

Volba papíru

Použití vhodného papíru zabraňuje jeho zasekávání a pomáhá zajistit bezproblémový tisk.

Jak se vyhnout zasekávání papíru a nízké kvalitě tisku:

Výběr předtištěných formulářů a hlavičkových papírů

Pokud vybíráte předtištěné formuláře a hlavičkový papír, řiďte se těmito pokyny:

Použijte papíry tištěné inkousty odolnými proti teplu, navrženými pro použití v xerografických kopírkách. Inkoust musí odolat teplotě až 230 °C (446 °F), aniž by se tavil či uvolňoval nebezpečné škodliviny. Použijte inkousty, které nejsou ovlivněny pryskyřicí v toneru. Tyto požadavky obecně splňují oxidační nebo olejové inkousty. Latexové inkousty tyto požadavky splňovat nemusí. Pokud máte pochybnosti, kontaktujte dodavatele papíru.

Skladování papíru

Chcete-li zabránit zasekávání papíru a nerovnoměrné kvalitě tisku, řiďte se následujícími pokyny pro skladování papíru: