Výběr správného papíru nebo speciálního média snižuje výskyt problémů při tisku. Pro tisk s nejvyšší kvalitou vyzkoušejte vzorek papíru nebo zvláštního média, ještě než je nakoupíte ve větším množství.
Následující charakteristiky papíru mají vliv na kvalitu a spolehlivost tisku. Při prohlížení nového stohu papíru berte tyto charakteristiky v úvahu.
Zásobník může automaticky zavádět papír s vlákny podélně a gramáží 90 g/m2 (24 liber). Ruční podavač může automaticky zavádět papír s vlákny podélně a gramáží 163 g/m2 (43 liber).
Pro nejlepší výsledky používejte papír s vlákny podélně a gramáží 75 g/m2 (20 liber). Papír lehčí než 60 g/m2 (16 liber) by nemusel být dostatečně tuhý pro správné zavádění, což by způsobovalo uvíznutí. Pro velikosti menší nebo rovny šíři 182 mm (7,17 palců) se doporučuje papír s gramáží 75 g/m2 (20 lb).
Vlnění popisuje tendenci papíru k vlnění na hranách. Přílišné vlnění může způsobit problémy se zaseknutím. Vlnění může nastat poté, co papír projde tiskárnou, kde je vystaven vysokým teplotám. Uložení rozbaleného papíru v teplém, vlhkém, studeném nebo suchém prostředí (a to dokonce v zásobnících) může vést ke zvýšenému vlnění, které může způsobovat problémy při zakládání.
Hladkost papíru je přímo úměrná kvalitě tisku. Pokud je papír příliš drsný, toner se do něj nemůže správně zapéct. Pokud je papír příliš hladký, může dojít k problémům se zakládáním nebo kvalitou tisku. Vždy používejte papír v rozmezí 100–300 Sheffieldových bodů; hladkost v rozmezí 150–250 Sheffieldových bodů zaručuje nejlepší kvalitu tisku.
Množství vlhkosti v papíru ovlivňuje jak kvalitu tisku, tak také schopnost tiskárny správně vtáhnout papír. Před použitím ponechte papír v originální obalu. Omezíte tím vystavení papíru změnám ve vlhkosti, které mohou negativně ovlivnit jeho kvalitu.
Před tiskem upravte papír tím, že jej na 24 až 48 hodin uložíte do původního obalu ve stejném prostředí, kde je umístěna tiskárna. Pokud je úložné nebo transportní prostředí velmi odlišné od prostředí, kde se nachází tiskárna, prodlužte toto odložení na několik dnů. Silnější papír bude také vyžadovat delší dobu.
Vláknem se myslím směr papírových vláken v listu papíru. Vlákno může být buď podélné, které jde podél delší strany papíru, nebo našíř, které jde podél kratší strany papíru.
U gramáže papíru od 64 do 90 g/m 2 (17 až 24 liber) se doporučují vlákna podélně. Vlákna našíř se nedoporučují pro papíry s gramáží nižší než 64 g/m2 nebo pro velikosti menší nebo rovné šířce 182 mm (7,17 palce).
Most high-quality xerographic paper is made from 100% chemically treated pulped wood. Toto složení poskytuje papíru vysoký stupeň stability, který znamená méně problémů se zakládáním papíru a vyšší kvalitu tisku. Papír obsahující vlákna jako je bavlna negativně ovlivňuje manipulaci s papírem.
Pro použití v tiskárně se nedoporučují následující typy papírů:
Chemicky upravené papíry používané ke kopírování, k němuž není zapotřebí průklepový papír. Mohou se také nazývat samokopírovací papír, samopropisový papír (CCP) nebo samoprůklepový papír (NCR).
Předtištěné papíry obsahující chemické látky, které mohou znečistit tiskárnu
Předtištěné papíry, na které může nepříznivě působit teplota zapékače tiskárny
Předtištěné papíry vyžadující soutisk (přesné umístění tisku na stránce) větší než ±2,3 mm (±0.9 in.), například formuláře vytvořené pomocí optického rozpoznávání písma (OCR).
V některých případech je možné soutisk nastavit pomocí softwarové aplikace a tisknout bez problémů i na tyto formuláře.
Potahované papíry (smazatelný bankovní), syntetické papíry, termopapíry
Papíry s hrubým okrajem, hrubým povrchem či výraznou texturou, zprohýbané papíry.
Recyklovaný papír, který nesplňuje (evropskou) normu EN12281:2002.
Papír o nižší gramáži než 60 g/m2 (16 lb).
Formuláře nebo dokumenty skládající se z několika částí.
Použití vhodného papíru zabraňuje jeho zasekávání a pomáhá zajistit bezproblémový tisk.
Jak se vyhnout zasekávání papíru a nízké kvalitě tisku:
Vždy používejte nový, nepoškozený papír.
Před založením papíru si zjistěte, která strana papíru je doporučena pro tisk. Tato informace je obvykle uvedena na obalu.
Nepoužívejte papír, papírové štítky ani karty nastříhané nebo nařezané ručně.
Do stejného zdroje nezakládejte papíry různých velikostí, typů nebo gramáží. Směšování různých druhů papíru způsobuje jejich zasekávání.
Nepoužívejte potahované papíry, pokud nejsou výslovně určené pro elektrofotografický tisk.
Pokud vybíráte předtištěné formuláře a hlavičkový papír, řiďte se těmito pokyny:
Použijte papír s vlákny podélně a gramáží od 60 do 90 g/m2.
Pro velikosti menší nebo rovny šíři 182 mm (7,17 palců) se doporučuje papír s gramáží alespoň 75 g/m2 (20 liber).
Použijte pouze předtištěné formuláře a hlavičkové papíry tištěné offsetem nebo z rytiny.
Nepoužívejte papíry s hrubým nebo výrazně strukturovaným povrchem.
Použijte papíry tištěné inkousty odolnými proti teplu, navrženými pro použití v xerografických kopírkách. Inkoust musí vydržet teplotu až do 225 °C (437 °C), aniž by se roztavil nebo se z něj uvolňovaly nebezpečné škodliviny. Použijte inkousty, které nejsou ovlivněny pryskyřicí v toneru. Tyto požadavky obecně splňují oxidační nebo olejové inkousty. Latexové inkousty tyto požadavky splňovat nemusí. Pokud máte pochybnosti, kontaktujte dodavatele papíru.
Předtištěné papíry, například hlavičkové, musí vydržet teplotu až 225 °C (437 °C), aniž by se tavily nebo uvolňovaly nebezpečné škodliviny.
Jako společnost, které záleží na životním prostředí, Lexmark podporuje použití recyklovaného kancelářského papíru vyrobeného speciálně pro použití v laserových (elektrofotografických) tiskárnách. V roce 1998 společnost Lexmark předložila vládě USA studii prokazující, že recyklovaný papír vyrobený většinou papíren v USA se podává stejně dobře jako nerecyklovaný papír. Nelze však učinit paušální prohlášení, že se bude dobře podávat veškerý recyklovaný papír.
Společnost Lexmark soustavně testuje své tiskárny s recyklovaným papírem (20-100% odpad po spotřebě) a s nejrůznějším zkušebním papírem z celého světa, přičemž používá komorové testy pro různé podmínky, pokud jde o teplotu a vlhkost. Společnost Lexmark nenalezla žádné důvody proč se zříkat použití dnešních recyklovaných kancelářských papírů, ale pro recyklovaný papír obecně platí níže uvedené pokyny týkající se vlastností.
Nízký obsah vlhkosti (4-5 %)
Přiměřená hladkost (100-200 jednotek Sheffield nebo 140-350 jednotek Bendtsen, v Evropě)
Poznámka: Některé mnohem hladší papíry (jako jsou 24 lb laserové papíry premium, 50-90 jednotek Sheffield) a mnohem hrubší papíry (jako jsou bavlněné papíry premium, 200-300 jednotek Sheffield) byly vyvinuty tak, aby dobře fungovaly v laserových tiskárnách bez ohledu na strukturu povrchu. Před použitím těchto druhů papíru se poraďte se svým dodavatelem papíru. |
Vhodný koeficient tření mezi listy (0,4-0,6)
Vhodná tuhost v ohybu ve směru podávání
Recyklovaný papír, papír o nižší hmotnosti (<60 g/m2 [16 lb bond]) a/nebo o nižším kalibru (<3.8 mil [0.1 mm]) a papír pro tiskárny zavádějící papír na výšku (kratší stranou), který je řezán napříč vlákny, mohou mít nižší tuhost v ohybu než je tuhost nutná pro spolehlivé zavádění papíru. Před použitím těchto druhů papíru pro laserový (elektrofotografický) tisk se poraďte se svým dodavatelem papíru. Mějte na paměti, že toto jsou jen obecné pokyny, a papír, který je s nimi v souladu, může přesto způsobovat potíže se zaváděním v jakékoli laserové tiskárně (například pokud se papír za podmínek normálního tisku nadměrně vlní).