A színminőséggel kapcsolatos problémák megoldása

A szakasz segít megválaszolni a színkezeléssel kapcsolatos egyszerű kérdéseket, illetve bemutatja, hogy a Minőség menü által kínált lehetőségek milyen módon segíthetnek megoldani a legjellemzőbb színkezelési problémákat.

GYIK a színes nyomtatásról

Mit jelent az „alapszín” (RGB)?

A piros (red), a zöld (green) és a kék (blue) színt együtt, többféle mennyiségben lehet adagolni, ami így széles, a természetben megfigyelhető színekből álló színskálát eredményez. A piros és a zöld kombinációjából pl. létrejön a sárga szín. A televízió-képernyők és számítógép-monitorok így keverik ki a színeket. Az alapszín a kívánt színhez szükséges piros-, zöld- és kékszín-mennyiség jelölésével alkalmas a színmeghatározásra is.

Mit jelent a „kevert szín” (CMYK)?

A ciánkék (cyan), a bíbor (magenta), a sárga (yellow) és a fekete (black) tintát vagy festéket többféle mennyiségben lehet kinyomtatni, ami így széles, a természetben megfigyelhető színekből álló színskálát eredményez. A ciánkék és a sárga kombinációjából pl. létrejön a zöld szín. A nyomdagépek, tintasugaras és színes lézernyomtatók így keverik ki a színeket. A kevert szín a kívánt színhez szükséges ciánkék-, bíbor-, sárga- és feketeszín-mennyiség jelölésével alkalmas a színmeghatározásra is.

Hogyan adja meg a rendszer a nyomtatni kívánt dokumentum színeit?

A szoftverek a dokumentumszíneket jellemzően az RGB- és CMYK-színek kombinációjának használatával adják meg. Ezenfelül lehetővé teszik, hogy a felhasználó minden egyes objektum színét módosítani tudja a dokumentumban. További információt a szoftverhez tartozó súgótémaköröken olvashat.

Honnan ismeri fel a nyomtató, hogy milyen színt kell kinyomtatnia?

Amikor egy felhasználó kinyomtat egy dokumentumot, a nyomtató megkapja az egyes objektumok típus- és színadatainak leírását. A színadatok a színátalakító táblázatokba kerülnek, amelyek a színeket a megfelelő, a kívánt szín létrehozásához szükséges mennyiségű ciánkék, bíbor, sárga és fekete festékre „váltják át”. Az objektumadatok a színátalakító táblázatok alkalmazásának módját határozzák meg. Például lehetséges, hogy a szövegekhez egyféle színátalakító táblázatot használjon, a fényképek nyomtatásához pedig egy másikat.

Miért nem egyezik a kinyomtatott és a számítógép-képernyőn látható szín?

Az Automatikus színjavítás üzemmódban használt színátalakító táblázatok általában megközelítik a normál számítógép-képernyők színeit. A nyomtatók és monitorok közötti műszaki eltérések miatt azonban sok olyan szín van, amelyek az egyes monitorokon és fényviszonyok között eltérnek. Azzal kapcsolatban, hogy a nyomtató színmintaoldalainak segítségével hogyan oldhat meg egyes színeltéréssel kapcsolatos problémákat, a „Hogyan lehet egy adott színt (pl. egy vállalati emblémát) harmonizálni?” kérdésnél olvashat javaslatokat.

A kinyomtatott oldal színesnek látszik. Módosítani kell-e a színeket?

Néha előfordul, hogy a kinyomtatott oldal színesnek látszik (pl. minden kinyomtatott tartalom túl pirosnak tűnik). Ezt a környezeti feltételek, a papírtípus, a fényviszonyok vagy a felhasználói beállítások eredményezhetik. Ebben az esetben módosítsa a Színegyensúly beállítást, hogy kedvezőbb színt kapjon. A Színegyensúly segítségével a felhasználó finom módosításokat hajthat végre, amelyek segítségével megadhatja, hogy az egyes színsíkokban a nyomtató mennyi festéket használjon. A ciánkék, a bíbor, a sárga és a fekete szín pozitív/negatív értékeinek (a Színegyensúly menüben történő) megadásával kismértékben növelhető/csökkenthető a választott színhez használt festék mennyisége. Ha például egy kinyomtatott oldal pirosas színűnek tűnik, a bíbor és sárga szín mennyiségének egyidejű csökkentésével valószínűleg javul a színminőség.

A színes írásvetítő-fóliák vetítés közben sötétnek látszanak. Hogyan javítható a színminőség?

Ez a probléma olyankor lép fel a leggyakrabban, amikor az írásvetítő fóliákat fényvisszaverő írásvetítőn jelenítik meg. A legjobb színminőség elérése érdekében fényáteresztő írásvetítő használata ajánlott. Ha csak fényvisszaverő írásvetítő használata lehetséges, a Festékmennyiség beállítás 1-es, 2-es vagy 3-as értékre állítása világosabb írásvetítő-fóliákat eredményez. Győződjön meg róla, hogy a megfelelő típusú írásvetítő-fóliákra nyomtat-e.

Mit jelent a kézi színjavítás?

Ha a kézi színjavítás funkció be van kapcsolva, a nyomtató a felhasználó által kiválasztott színátalakító táblázatokat használja az objektumok feldolgozása során. Ha a Színjavítás beállítása nem Kézi, a nyomtató egyetlen felhasználó által megadott színalakítási értéket sem alkalmaz. A Kézi színjavítás beállításainak értéke a nyomtatandó objektum típusától (szöveg, grafika, kép), illetve attól függ, hogy az objektum színei hogyan vannak megadva a szoftverben (RGB-, illetve CMYK-színekként-e).

Megjegyzések:

  • A kézi színjavításnak nincs értelme, ha a szoftver a színeket nem RGB- vagy CMYK-színekként határozza meg. Olyankor sem hatékony megoldás, ha a színbeállítást a szoftver vagy a számítógép operációs rendszere vezérli.
  • A színátalakító táblázatok – amelyek Automatikus színjavítás esetén minden objektumra érvényesek – a dokumentumok többségénél a kívánt színt hozzák létre.

Más színátalakító táblázat kézi alkalmazásához tegye a következőket:

  1. Válassza a Color Correction (Színjavítás), majd a Manual (Kézi) lehetőséget a Minőség menüben.

  2. Válassza a Manual Color (Kézi szín) lehetőséget a Minőség menüben, majd válassza ki az adott objektumtípusnak megfelelő színátalakító táblázatot.

Objektumtípus

Színátalakító táblázatok

RGB kép

RGB szöveg

RGB grafika

  • Élénk: világosabb, telítettebb színeket eredményez. Minden beérkező színformátumhoz használható.

  • sRGB-kijelző: a számítógép-monitoron megjelenített színekhez hasonló kimenetet eredményez. A fekete festék használata fényképek nyomtatására van optimalizálva.

  • Kijelző – valódi fekete: a számítógép-monitoron megjelenített színekhez hasonló kimenetet eredményez. Csak fekete festéket használ a semleges szürke minden árnyalatának megjelenítéséhez.

  • Élénk sRGB: megnövelt színtelítettséget eredményez az SRGB-kijelző színjavításához. A fekete szín használata reklámgrafikák nyomtatására van optimalizálva.

  • Kikapcsolva: semmilyen színjavítást nem alkalmaz.

CMYK kép

CMYK szöveg

CMYK grafika

  • USA CMYK: a SWOP-színskála megközelítésére alkalmaz színjavítást.

  • Európai CMYK: az EuroScale-színskála megközelítésére alkalmaz színjavítást.

  • Élénk CMYK: megnöveli az USA CMYK színjavító beállítás színtelítettségét.

  • Kikapcsolva: semmilyen színjavítást nem alkalmaz.


Hogyan lehet egy adott színt (pl. egy vállalati emblémát) harmonizálni?

A nyomtató Minőség menüjében kilenc színmintakészlet található. Ezeket a beágyazott webkiszolgáló Színminták oldaláról is el lehet érni. Bármelyik színmintakészletet választja is ki, a nyomtató színes mezők százait tartalmazó oldalak nyomtatásába kezd. A kiválasztott színtáblázattól függően az egyes mezőkben a CMYK- vagy RGB-színek kombinációja található. Az egyes mezőkben látható szín a mezőn feltüntetett CMYK- vagy RGB-színek kombinációjának a kiválasztott színátalakító táblázaton áthaladásával jön létre.

A színmintakészletek megvizsgálásával a felhasználó meghatározhatja, hogy melyik mező színe hasonlít leginkább a kívánt színre. A mezőn feltüntetett színkombináció az objektum színének módosítására használható a szoftverben. További információt a szoftverhez tartozó súgótémaköröken olvashat. Az adott objektum kiválasztott színátalakító táblázatának alkalmazásához kézi színjavításra lehet szükség.

Egy adott színeltéréssel kapcsolatos probléma megoldásához szükséges színmintakészlet kiválasztása a Színjavítás aktuális beállításától (Automatikus, Kikapcsolva, Kézi), a nyomtatandó objektum típusától (szöveg, grafika, kép), illetve attól függ, hogy az objektum színei hogyan vannak megadva a szoftverben (RGB-, illetve CMYK-színekként-e). Ha a nyomtató színjavítása ki van kapcsolva, a szín a nyomtatási feladat adatai alapján kerül kinyomtatásra, a nyomtató pedig semmilyen színátalakítást nem alkalmaz.

Megjegyzés: A Színminták oldalak felhasználásának nincs értelme, ha a szoftver a színeket nem RGB- vagy CMYK-színekként határozza meg. Ezenfelül adódnak olyan helyzetek is, amikor az GRB- vagy CMYK-színeknek a szoftverben megadott kombinációját a szoftver vagy a számítógép operációs rendszere állítja be a színkezelőn keresztül. Az így kinyomtatott szín nem feltétlenül egyezik meg tökéletesen a Színminták oldalakon láthatóval.

Mik a részletes színminták, és hol találhatók?

Részletes színmintakészletek csak hálózati nyomtatón, a beágyazott webkiszolgálón keresztül érhetők el. A részletes színmintakészlet nagy (színes mezőkként megjelenített), a felhasználó által meghatározott RGB- vagy CMYK-értékekhez hasonló árnyalatskálát tartalmaz. A készlet színeinek hasonlósága attól függ, hogy milyen értéket adott meg az RGB- vagy CMYK-színnövelő mezőben.

Részletes színmintakészlet elérése a beágyazott webkiszolgálóról:

  1. Írja be a nyomtató IP-címét vagy gazdanevét a webböngésző címmezőjébe.

    Megjegyzés: Ha nem ismeri a nyomtató IP-címét vagy gazdanevét, az alábbiak közül választhat:
    • Tekintse meg a keresett információt a nyomtató kezelőpaneljének kezdőképernyőjén, vagy a Hálózatok/Portok menü TCP/IP eleme alatt.

    • Nyomtasson ki egy hálózatibeállítás-oldalt vagy menübeállítás-oldalt és keresse ki az adatokat a TCP/IP részből.

  2. Kattintson a Konfiguráció > Színminták > Részletes beállítások elemre.

  3. Válasszon ki egy színátalakítási táblázatot.

  4. Adja meg az RGB- vagy CMYK-szín számát.

  5. Adjon meg egy 1–255 közötti színnövelő értéket.

    Megjegyzés: Minél közelebb van az érték az 1-hez, annál kisebbnek fog tűnni a színminták közötti árnyalatkülönbség.
  6. Kattintson a Print (Nyomtatás) lehetőségre.